Kunnskapsdepartementets strategi for videreutdanning av lærere
Kompetanse for kvalitet skal gi skoleeiere mulighet til å la lærere delta på videreutdanning, samtidig som lærerne frigjøres fra deler av sine ordinære arbeidsoppgaver. Formålet med strategien er å styrke elevens læring og motivasjon i grunnopplæringen ved å øke læreres og skolelederes kompetanse.
Hvordan søke?
Lærere som vil delta på studietilbudene i ordningen, må søke direkte til Utdanningsdirektoratet. Søknadsfrist er 15. mars.
Studietilbud
Studiene er bygd opp av 15 studiepoengs moduler, som tilsammen skal gi 60 studiepoeng. Du kan søke på en eller flere moduler.
Tilbud spesielt til lærere i den videregående skolen
- Lesing, læring og vurdering ved Universitetet i Stavanger (Lesesenteret)
- Vurdering i elevenes læringsarbeid i videregående opplæring ved Høgskolen i Telemark
Om ordningen
Staten dekker 50 % av vikarkostnadene, 25 % dekkes av skoleeier og 25 % dekkes av lærerne i form av bruk av egen tid. I strategiperioden 2012–15 skal tilbudene gis regionsvis.
Om tilbudet
Kompetanse for Kvalitet - en strategiplan for videreutdanning for lærere er utarbeidet i fellesskap av Kunnskapsdepartementet, KS, Utdanningsforbundet, Norsk Lektorlag, Skolenes landsforbund, Norsk Skolelederforbund og Nasjonalt råd for lærerutdanning.



