Norsk-sveitsisk samarbeid om diplomoppgave på UiS


To sveitsiske studenter fra Hochschule für Technik Rapperswil (HSR) er i ferd med å gjøre diplomoppgaven i samarbeid med Institutt for data- og elektroteknikk (IDE), UiS.

Alex Ruegg og Luzian Huerlimann kom til UiS i september og skal frem til jul gjøre ferdig oppgaven som har tema innen genomisk signalbehandling.

- Dette samarbeidet startet i forbindelse med min doktoravhandling i 2005, sier førsteamanuensis Tom Ryen, IDE. – Samarbeidet med professor Guido Schuster, HSR, resulterte i en avtale om at jeg ble veileder for to diplomoppgavestudenter fra HSR. Det er tredje gang at instituttet nå har to sveitsiske studenter for å fullføre diplomoppgaven.

Genomisk signalbehandling

- Tema er innen genomisk signalbehandling som i praksis er at signalbehandling brukes som et verktøy for å analysere gener og DNA, forteller Ryen. - Det er vanskelig å finne gener i et DNA uten å gå veien om et kjemisk laboratorium. Vi prøver likevel å gjøre dette bare ved hjelp av datakraft og smarte algoritmer. Algoritmene ser på egenskaper og mønstre i et DNA og gir tilbake en indikasjon på hvor genene er plassert. Dette kalles genprediksjon. Vi er helt avhengig av å jobbe sammen med folk som kan biologi.

Samarbeid biokjemi

- Derfor samarbeider vi med professor i biokjemi Peter Ruoff på Institutt for matematikk og naturvitenskap. På IDE er også førsteamanuensis Trygve Eftestøl og stipendiat Thomas Kjosmoen med på prosjektet.

- Samarbeidet om diplomoppgaver med de sveitsiske studentene gir oss nye kunnskaper innen genomisk signalbehandling.

Alex Ruegg og Luzian Huerlimann har begge en bachelor i elektroteknikk som bakgrunn.

- Dette er for det første en god anledning til å bli kjent med et annet internasjonalt miljø og for det andre å øke kunnskapene i engelsk, sier Ruegg og Huerlimann. - Vi er mest engasjert i å få til praktiske løsninger innen temaet genomisk signalbehandling og oppholder oss på den bakgrunn mest i datalaben.

Faglig oppfølging

- Så langt har vi fått god faglig oppfølging av både de ansatte på IDE og miljøet i biologisk kjemi, og vi er også med i faglige gruppediskusjoner som er svært nyttige for oss.

- De to sveitsiske studentene er lette å følge opp og er tydeligvis vant til å operere på selvstendig grunnlag, sier Tom Ryen. – Vi ønsker å publisere diplomoppgaven til de to sveitserne på en konferanse eller i et tidsskrift i ettertid.

De to sveitserne kommer fra en høgskole med 900 studenter.

- Det er større forhold på UiS, men det er likevel korte avstander mellom de faglige miljøene vi har behov for, sier Ruegg og Huerlimann. - Vi kommer også i kontakt med andre utenlandske studenter og har funnet oss vel til rette både på UiS og i byen.

ERASMUS

Alex Ruegg og Luzian Huerlimann er finansiert delvis via ERASMUS-programmet og drar tilbake til Sveits og Rapperswil med gode jobbmuligheter i sikte.

- Jeg har allerede fått jobb, sier Luzian Huerlimann.

- Jeg regner med å få jobb. Akademisk arbeidskraft i IKT er sterkt etterspurt i Sveits i likhet med i Norge, sier Alex Ruegg.

 

 


Sist oppdatert av (29.01.2008)

Skriv ut artikkel print symbol
Luzian Huerlimann, t.v., og Alex Ruegg lager diplomoppgaven med Tom Ryen (bak) som veileder.
Luzian Huerlimann, t.v., og Alex Ruegg lager diplomoppgaven med Tom Ryen (bak) som veileder.