Velkommen til tirsdagskveld på museet og foredraget "Fallos- og klotsteiner i Rogaland. Hvor er de funnet, hva slags bergarter består de av og hvor er kilden til disse bergartene?".

TIRSDAG 10. MARS
TITTEL
Fallos- og klotsteiner i Rogaland. Hvor er de funnet, hva slags bergarter består de av og hvor er kilden til disse bergartene?
FOREDRAGSHOLDER
Lisbeth Prøsch-Danielsen, Professor emerita i palynologi og miljøarkeologi, Arkeologisk museum, UiS.
FOREDRAG
I Norge er det registrert om lag 80 fallossteiner der de nordligste finnes på Dønna i Nordland. Av disse er det per dags dato funnet 18 stykker i Rogaland. Fallossteinene har på grunn av sin form blitt tolket som symbol for mannlig fruktbarhet. Fallossteinene har også blitt kalt «Hellige hvite steiner» fordi de har blitt hugget ut i lyse/hvite bergarter. Vi skal se litt nærmere på hvor kilden til disse fallossteinene kan ha vært i vårt distrikt, og litt om distribusjonene av fallossteinene sett i lys av dette.
En annen artefaktgruppe er klotsteinene. Disse kan betraktes som motstykket til fallossteinene og har blitt tolket som symbol for kvinnelig fruktbarhet. Vi har bare fem sikre klotsteiner i Rogaland og alle disse er runde steiner formet under naturlige geologiske prosesser. De består av stedegne bergarter.
TID OG STED
- Foredragene starter kl. 18:30.
- Sted: Auditoriet "Tinghaug" på Arkeologisk museum
- Akademisk kvarter med gratis omvisning i utstillingene kl. 18:00.
- Kafé Ask og Embla er åpen i forkant av foredrag.