Boklansering: Flokken av Kristin Armstrong-Oma

Velkommen til boklansering av boka «Flokken. Historien om dyrene og oss fra istid til vikingtid» av professor i arkeologi, Kristin Armstrong-Oma.

Publisert Sist oppdatert

Kristin Armstrong-Oma
Hvordan har dyrene vært med på å forme utviklingen av våre samfunn, spør Kristin Armstrong-Oma i sin nye bok, Flokken. Foto: Troll Toftenes/Cappelen Damm

Kristin Armstrong-Oma kommer til Litteraturhuset i Stavanger for å lansere sin rykende ferske bok Flokken, om vårt forhold til dyra. Mennesket har aldri vært alene, og i denne boka utforsker Armstrong-Oma hvordan ulike dyr og deres egenskaper har bidratt til å forme livsvilkår, samfunnsutvikling, sivilisasjon, kultur, gjenstander, religion – det hele. Våre samfunn hadde ikke blitt som de er om vi ikke hadde samarbeidet med andre arter. I Flokken møter vi underlige og fascinerende dyr fra istid til vikingtid gjennom arkeologiske funn, kunst og skriftlige kilder. Dyrene er vevd sammen med menneskenes verden, både i det virkelige liv gjennom jakt og jordbruk, og gjennom forestillinger uttrykt i myter og ritualer. Boka handler både om dyrenes vesen – dyrene som seg selv – og hvordan de har vært med på å forme utviklingen av våre samfunn gjennom tid. Menneskene og dyrene er tett knyttet sammen, og her er det fascinerende historier om tette bånd mellom mennesker og dyr i fortiden. 

Boka fikk terningkast fem av Stavanger Aftenblad! Les anmeldelsen her.

Kristin Armstrong-Oma er professor i arkeologi og museumsdirektør på Arkeologisk museum ved Universitetet i Stavanger. Hennes forskning dreier seg om ulike aspekter ved relasjoner mellom mennesker og dyr i forhistorien, og utforsker hvordan dyr har levd sammen med mennesker i fortidens mange ulike samfunn, særlig i bronsealder, jernalder og vikingtid. Dyrs egenart og hvordan de har påvirket verden rundt seg er sentralt i forskningen hennes, og for å finne ut av hvordan dyr har vært med på å skape verden slik vi kjenner den så har hun foretatt dypdykk i tid og rom. Hun bor med mann, barn, tre hunder og elleve høner på Jæren og innimellom i Irland, og hun er aktiv i Dyrebeskyttelsen.

Armstrong-Oma presenterer boka i samtale med Litteraturhusets Eirik Bø.

Les om arrangementet på Litteraturhuset i Stavanger sine nettsider
Se arrangementet på Facebook.

Dette skjer på Arkeologisk museum

Utstillingsåpning: Sølvringene fra Årdal

Tir. 10.02.2026

17:00-18:00

Arkeologisk museum

Metallsøk i Rogaland – åpent foredrag og klubbkveld

Tir. 10.02.2026

18:30-20:30

Arkeologisk museum

The Future Past project conference

Tor. 16.04 08:30

fre. 17.04 15:30

Museum of Archaeology, University of Stavanger