Emne
Studere matematikkundervisning (MGL3122)
Fakta
Emnekode MGL3122
Vekting (stp) 15
Semester undervisningsstart Høst
Undervisningsspråk Norsk
Antall semestre 1
Vurderingssemester Høst
Timeplan Vis timeplan
Litteratur Pensumlisten finner du i Leganto
Introduksjon
Emnet fokuserer på matematikkundervisning og elevers læring i matematikk. Gjennom emnet får studentene som deltakere i et forskningsprosjekt innta et forskerblikk på matematikkundervisning og læring i matematikk.
Innhold
Læringsutbytte
Kunnskap
Etter kurset skal studenten:
- ha inngående kunnskap om metoder for å studere matematikkundervisning
- ha avansert kunnskap om ulike teorier om matematikkundervisning
Ferdigheter
Etter kurset skal studenten:
- kunne anvende teorier om matematikkundervisning i gjennomføringen av et forskningsprosjekt
- kunne samle inn, bearbeide og analysere data for å undersøke relevante problemstillinger knyttet til læring og undervisning i matematikk
- kunne utarbeide og begrunne et metodologisk og praktisk metodisk grunnlag for et selvstendig masterprosjekt
- kunne bruke relevante forskningsmetoder og verktøy, samt teoretiske rammeverk på en selvstendig måte
Generell kompetanse
Etter kurset skal studenten:
- kunne analysere relevante problemstillinger knyttet til matematikkdidaktikk som fagområde og forskningsfelt samt arbeid som matematikklærer
- ha inngående kjennskap til forskningsprosessen i gjennomføringen av kvalitative og kvantitative undersøkelser
Forkunnskapskrav
Matematikk 1 emne 2 (MGL1111)
Matematikk 2 (1.-7. trinn) (MGL1112)
Eksamen / vurdering
Skriftlig hjemmeeksamen
Vekt 1/1
Varighet 10 Uker
Karakter Bokstavkarakterer
Trekkfrist 31.10.2025
Omfang på oppgaven er maksimalt 4000 ord, inkludert referanser. Studentene gjennomfører et forskningsprosjekt som strekker seg gjennom hele semesteret og oppgaven er knyttet til dette prosjektet.
Studenter har ikke krav på veiledningstimer ved nytt eksamensforsøk/nytt opptak.
Vilkår for å gå opp til eksamen/vurdering
Følgende undervisningsaktiviteter er obligatoriske:
- Innsamling av data knyttet til forskningsprosjektet
- Transkripsjon av data fra forskningsprosjektet
- Presentasjon av pensumlitteratur
Alle arbeidskrav må være godkjent for å gå opp til eksamen. Studenter som får et eller flere av arbeidskravene vurdert til ikke-godkjent ved første innlevering, gis mulighet for én ny innlevering av oppgaven(e) i bearbeidet form.