Filosofi, livssyn og etikk (REL121)
I dette emnet får du en innføring i etiske modeller slik de kommer til utrykk i filosofi og livssyn. Vi vil også diskutere aktuelle etiske problemstillinger som er aktuelle i vår samtid, slik som bærekraft og menneskerettigheter.
Dette er emnebeskrivelsen for studieåret 2025-2026. Merk at det kan komme endringer.
Emnekode
REL121
Versjon
1
Vekting (stp)
10
Semester undervisningsstart
Vår
Antall semestre
1
Vurderingssemester
Vår
Undervisningsspråk
Norsk
Opptakskrav
Generell studiekompetanse (GSK)
Innhold
Emnet består av to elementer. For det første gis en innføring i sentrale etiske teorier, deriblant utilitarisme, dydsetikk og Kants filosofi. Disse vil knyttes opp mot livssynshumanisme og filosofiske posisjoner med hovedvekt på den europeiske tradisjonen. For det andre vil vi diskutere ulike etiske problemstillinger og caser med utgangspunkt i de teoretiske modellene og tradisjonene som er gjennomgått i den første delen. Vi vil ta for oss dilemma og problemstillinger som er aktuelle i vår tid knyttet til eksistensielle spørsmål, menneskerettigheter, bærekraft og sosial ulikhet.
Læringsutbytte
Kunnskap
Etter fullført emne skal studenten ha kunnskap om
-
sentrale filosofiske og etiske begrep og modeller og hvordan disse brukes i ulike kontekster
-
filosofi, livsynstradisjoner og individuelle livssyn
Ferdigheter
Etter fullført emne skal studenten kunne
-
anvende nøkkelbegreper og teoretiske perspektiv fra etiske modeller og filosofi
-
anvende filosofiske nøkkelbegreper og perspektiv
-
bruke kunnskap om etiske modeller og kontekster til drøfting av aktuelle etiske spørsmål
Generell kompetanse
Etter å ha fullført studiet skal studenten
-
kunne formidle sentralt innhold innenfor filosofi, etikk og livssyn og anvende sine kunnskaper og ferdigheter i relevant arbeid
-
ha tilegnet seg analytisk og kritisk tenkning og forståelse som er overførbart til andre felt
Forkunnskapskrav
Eksamen / vurdering
Vurderingsform | Vekting | Varighet | Karakter | Hjelpemiddel |
---|---|---|---|---|
Skriftlig skoleeksamen | 1/1 | 6 Timer | Bokstavkarakterer |
Vilkår for å gå opp til eksamen/vurdering
Innlevering av to arbeidskrav. Disse må besvares og godkjennes innen angitt frist før studenten kan gå opp til skriftlig eksamen.Studenter som får én eller flere av oppgavene vurdert til ikke godkjent ved første innlevering, gis mulighet for én ny innlevering av oppgaven(e) i bearbeidet form.
Fagperson(er)
Emneansvarlig:
Pär Samuel EliassonStudiekoordinator:
Margrethe MelinStudiekoordinator:
Anne Marie NygaardArbeidsformer
Forelesninger
Drøfte spørsmål i grupper/seminarer
Studere tekster og estetikk, og samtale om disse i grupper og plenum
Bruk av digitale verktøy står sentralt i alle arbeidsformene
Overlapping
Emne | Reduksjon (SP) |
---|---|
Religionsvitenskap, etikk og livssyn (REL195_1) | 5 |
Åpent for
Åpent emne for alle studenter med en aktiv studierett og som fyller kravene til generell studiekompetanse (GSK).