Gledeshyl, små øyeblikk og store betydninger på SFO

Læringsmiljøbloggen

Allerede idet bilen ble parkert, hørte vi den gjenkjennelige lyden av glade barnestemmer og lek.

Publisert Sist oppdatert

Blogginnlegget er skrevet av

Blog authors
Ansattprofil forIngunn Størksen

Ingunn Størksen

Professor

.
Publisert Sist oppdatert
SFO er en kjempeviktig del av barns liv de første skoleårene.
Jeg kjente på takknemlighet for barna våre, og for alle de ansatte på skolen som gjør en fantastisk jobb, både i undervisningen og i SFO, skriver Ingunn Størksen. Illustrasjonsfoto: Jørn Steen.

Vanligvis er dagene mine preget av mange timer foran PC-en med organisering av forskningsarbeid, analyser, skriving, veiledning og møter. Men denne dagen startet med datainnsamling blant medarbeiderne på en skolefritidsordning (SFO).

Allerede idet bilen ble parkert, hørte vi den gjenkjennelige lyden av barnestemmer og lek. Jo nærmere vi kom skolen, desto høyere ble lydene – og gleden nærmest sprutet fram. I skolegården ble vi møtt av de yngste barna som lekte, løp, ropte, klatret og hylte av glede.

Jeg vet at mange lærere og SFO‑medarbeidere omgis av disse herlige opplevelsene daglig, men for meg denne tidlige morgenstunden, var barnas hyl og latter en viktig vekker. Jeg kjente på takknemlighet for barna våre, og for alle de ansatte på skolen som gjør en fantastisk jobb, både i undervisningen og i SFO.

For meg var denne tidlige morgenstunden, med barnas hyl og latter, en viktig vekker.

Ingunn Størksen

Tid til å være en trygg voksen

For vi vet og at det kan være intenst å være så tett på barn store deler av dagen gjennom hele året. Dette gjelder særlig dersom bemanningen er knapp. Det at barn blir omgitt av trygge voksne som dedikerer sin tid til å fremme lek, utforskning, samspill, og læring hos de yngste elevene er jo helt avgjørende for deres hverdag og framtid.

Fra egen forskning har vi sett hvor viktig tidlig sosial og faglig utvikling er for barnas trivsel i hverdagen, men også for deres framtidige faglige utvikling.

«Alle» går på SFO

Deltakelse på SFO er frivillig i Norge, men alle skoler er forpliktet til å tilby SFO til barn på 1.–4. trinn, samt til eldre barn med særskilte behov. Hele 95 % av førsteklassingene går på SFO - som vanligvis er åpen både før og etter undervisningsdelen på skolen. Mange av de yngste barna tilbringer dermed nesten like mye tid i SFO som i ordinær undervisning.

For de fleste barn er SFO deres første møte med skolen, siden denne ordningen ofte starter i begynnelsen av august, mens undervisningen begynner i siste halvdel av måneden. Dette gjør SFO til en viktig arena for trivsel, tilhørighet, lek, sosialt samspill og tidlig sosial utvikling.

SFO er viktig for å bygge fellesskap

Med en universell innretning, høy deltakelse og vekt på lek, sosiale utvikling og inkludering har SFO et potensial til å støtte alle barns utvikling, og bidra til sosial utjevning. SFO er dessuten en svært egnet arena for å forebygge mobbing og skolevegring.

Men om vi tar et blikk på rammevilkårene for at SFO skal kunne bidra på alle disse områdene, så kan vi konstatere at sektoren står overfor en rekke utfordringer. En av de største gjelder rekruttering av nok kvalifisert personale. I dag har bare 8 % av de ansatte i SFO en form for lærerutdanning, 43 % har fireårig videregående opplæring som barne- og ungdomsarbeider, og 48 % har andre kvalifikasjoner, vanligvis tre- eller fireårige videregående utdanningsløp.

Egen utdanning for dedikerte mennesker

Heldigvis har Universitetet i Stavanger, med Læringsmiljøsenteret i spissen, etablert en egen bachelorutdanning for SFO: bachelor i skolefritidspedagogikk. Studiet legger vekt på lek, læring, spesialpedagogikk, fysisk aktivitet, kulturaktiviteter og ledelse. Utdanningen har vært i gang siden 2023 og har fått svært gode evalueringer fra studentene som har tatt den. Faktisk var studentene på dette studiet blant Norges mest fornøyde pedagogikkstudenter i 2024, og det framkom også svært gode skårer på studiebarometeret for 2025, ifølge tall som nylig har blitt offentliggjort.

Våren 2027 mottar de aller første studentene vitnemålet fra denne utdanningen. Andre læresteder har fulgt etter, og det finnes nå flere universitet og høyskoler som tilbyr utdanninger rettet mot SFO. Likevel vil det, med dagens utdannings-kapasitet, ta svært mange år å dekke det store behovet for bachelorutdannede i SFO‑sektoren. Det er derfor et skrikende behov for å supplere med andre typer kompetanseheving., som for eksempel etter- og videreutdanninger. Dette kommer også frem i kartlegginger gjort blant ansatte og ledere i SFO.

Trenger gode arbeidsvilkår

Videre er det viktig at de som faktisk tar en utdanning innen skolefritidspedagogikk eller andre tilsvarende studier får mulighet til fulltidsjobb. I dag er det ofte slik at SFO kun har mulighet til å lyse ut deltidsstillinger. Dermed ender man opp med høy turnover blant de ansatte. Rekrutteringsmulighetene resulterer gjerne i mange medarbeidere med flyktige ansettelses-forhold, og det blir svært utfordrende å oppfylle intensjonene fra rammeplanen.

SFO sitt mandat - ut ifra rammeplanen – er nemlig å tilby trygg omsorg og et positivt sosialt miljø med vekt på lek, sosialt samspill, inkludering, trivsel og uformell læring. For å få dette til, må viktige rammebetingelser på plass. En av de viktigste forutsetningene er å sikre at SFO får en riktig bemanningsnorm og et stabilt og kompetent personale som kan arbeide systematisk med felles faglig utvikling over tid.

Det er behov for mer kunnskap om SFO

Kunnskap og kompetanse er en avgjørende faktor for å styrke SFO-sektoren i Norge. Det betyr at det må settes i gang forsknings- og utviklingsarbeid basert på samarbeid mellom ansatte og forskere for å sikre relevans og bærekraftig utvikling. Det finnes for eksempel lite forskning på barns egne erfaringer knyttet til lek, vennskap og trivsel på SFO. Selv om SFO har i sitt mandat å sikre et trygt og godt fysisk og psykososialt miljø, så vet vi lite om hvorvidt mobbing og mistrivsel forekommer for enkelte barn på SFO, og hvor mange dette eventuelt gjelder.

Når vi har så lite kunnskap om barnas trivsel og vennskap på SFO kan vi risikere at denne oppvekstarenaen utgjør en risiko for sårbare barns utvikling fremfor å styrke deres muligheter.

Kan ikke se SFO som en separat del fra skolen

Mistrivsel på SFO kan også true barns læring i klasserommet. Ut fra annen forskning og teori er det mye som tyder på at lek, trivsel og en opplevelse av å være inkludert på SFO er en avgjørende faktor for faglig utvikling på skolen. Det er for eksempel vanskelig å se for seg at et barn med få eller ingen venner på SFO har det særlig bedre i læringssituasjoner i klasserommet. Men heller ikke her har vi sikker kunnskap basert på norske data. For å sikre sektoren relevant kunnskap må forsknings- og utviklingsarbeid prioriteres!

SFO må få bedre rammevilkår

I verdigrunnlaget for SFO som er nedfelt i rammeplanen heter det at «Barndommen har sin egenverdi, og SFO skal, i samarbeid og forståelse med hjemmet, ivareta barnas behov for omsorg og tilsyn, samtidig som det gis rik mulighet for meningsfull fritid og lek» og videre «SFO skal fremme inkludering og bidra til at alle barna har mulighet til å utvikle vennskap.» Om vi virkelig mener at SFO skal være en betydningsfull og positiv oppvekst-arena for barn slik det kommer frem i verdigrunnlaget, må sektoren prioriteres med gode rammebetingelser for bemanning samt rike muligheter for forskning, utviklingsarbeid og kompetanseheving.

De ansatte i SFO er viktige ressurser

For om vi mener at SFO skal være mer enn «oppbevaring» av barn, må barna omgis av trygge, omsorgsfulle og kompetente medarbeidere som kan legge til rette for gode leke- og læringsmiljø. SFO-medarbeidere må ses på som en viktig ressurs for skolen og de må rekrutteres med omhu. Med gode rammebetingelser kan de bidra med sin særskilte kompetanse, blant annet knyttet til å styrke det psykososiale læringsmiljøet på skolen. SFO blir da et sted for vennskap, utforskning, fysisk utfoldelse, lek og moro for alle. Og mange, mange gledeshyl!

Blog authors
Ansattprofil forIngunn Størksen

Ingunn Størksen

Professor