Deepread - Når skjerm møter dybdelesing

Hvordan kan skolen styrke elevenes utholdenhet, fokus og fordypning i lesing?

Publisert Sist oppdatert

Bli med på et viktig forskningsprosjekt

Vi trenger deltagere

Lesing på skjerm og i bok, student
foto: Getty Images

Hvordan leser elever i vidergående skole lange, sammenhengende tekster? Det er noe av det forskerne vil finne ut av

Deepread

Deepread er et nytt forskningsprosjekt som skal undersøke hvordan elever i videregående skole leser lange, sammenhengende tekster, og hvordan digitalisering påvirker konsentrasjon, forståelse og innlevelse. Prosjektet er ledet av professor Anne Mangen ved Nasjonalt lesesenter, Universitetet i Stavanger.

bilde av en som leser, tekst: deep read

-Vi skal blant annet se hvordan digitalisering har innvirkning på elevenes lesing av lengre tekster, forteller Mangen. Videre skal vi se på hvordan elevene opplever det å fordype seg i lange tekster både på papir og skjerm og finne ut hvordan man kan legge til rette for fordypet langlesing i klasserommet.

Mange elever i videregående skole strever i dag med å holde konsentrasjonen når de leser lange og krevende tekster. Samtidig er klasserommene mer digitaliserte enn noen gang. Deepread skal prøve å finne ut hvordan skolen kan legge bedre til rette for dybdelesing i en digital skolehverdag – til beste for elevenes læring, engasjement og mestring, og for å få svar på dette trenger vi skoleklasser som vil være med, sier prosjektleder Anne Mangen.

Hvem kan delta?

Vi søker klasser på studiespesialiserende utdanningsprogram ved videregående skoler i det sentrale Østlandsområdet og Rogaland. Geografisk plassering handler om logistikk og hvordan prosjektet skal gjennomføres.

Hva innebærer deltakelse?

  • at én eller flere klasser deltar i lesesesjoner integrert i ordinær undervisning
  • at elevene leser tekster som allerede er del av læreplan og fag
  • samarbeid mellom lærere og forskere om planlegging og gjennomføring
  • at elevene (med samtykke) deltar i spørreskjema, observasjoner og eventuelt intervjuer

Prosjektet er fleksibelt og tilpasses skolens rammer. All deltakelse følger gjeldende etiske retningslinjer, og elever som ikke ønsker å delta, får alternative opplegg.

Hvorfor bli med?

Som deltakerskole får dere:

  • bidra til viktig forskning om lesing, læring og digital skolehverdag
  • tett samarbeid med ledende forskningsmiljøer
  • innsikt i elevenes leseerfaringer, utfordringer og styrker
  • tilgang til forskningsbaserte anbefalinger utviklet i samarbeid med lærere

Påmeldingen er ikke bindende. Finner dere ut, etter informasjonsrunden, at dette ikke passer for dere så er det ikke noe problem å trekke seg.