I flere tiår har barnehagesektoren forsøkt å rekruttere flere menn. Likevel er andelen fortsatt lav. Førsteamanuensis Per Einar Sæbbe ved Universitetet i Stavanger mener utfordringen ikke bare handler om menn, men om at vi kanskje tenker for tradisjonelt om rekruttering til et yrke og en sektor som har endret seg mye.

Den 26. november samles forskere, studenter, barnehageledere, eiere og fagfolk til konferansen Menn i fremtidens barnehage. Som medarrangør ønsker Universitetet i Stavanger å bidra til en viktig diskusjon om framtidens barnehager og hvordan sektoren kan møte rekrutteringsutfordringene den står overfor.
Et tema som har vært på dagsordenen i flere tiår er den lave andelen menn i barnehagen. Men ifølge Per Einar Sæbbe er det kanskje ikke nok å stille det samme spørsmålet om og om igjen.
– Barnehagen har endret seg mye de siste 20 årene, og det har sannsynligvis menn også. Derfor bør vi kanskje tenke nytt om rekruttering. Hvis vi ønsker andre resultater enn dem vi har fått til nå, må vi også være villige til å utfordre måten vi tenker på, sier han.
Fra mangel på menn til spørsmål om rekruttering
Debatten om menn i barnehagen handler ofte om behovet for flere mannlige ansatte. Sæbbe mener imidlertid at diskusjonen må være bredere enn som så.
– Spørsmålet er ikke bare hvordan vi får flere menn inn i barnehagen. Vi må også spørre hvordan yrket framstår for unge mennesker i dag, hvilke forestillinger de har om arbeidet, og hvordan vi kommuniserer hva en barnehagelærer faktisk gjør.
Han peker på at dagens barnehage er en kompleks kunnskapsorganisasjon med høye krav til faglighet, samarbeid og relasjonskompetanse.
– Barnehagelærere bidrar til barns læring, utvikling og trivsel hver eneste dag. Det er et yrke med stort ansvar og stor betydning for samfunnet. Likevel er det mange som vet for lite om hva profesjonen faktisk innebærer.
Et yrke som former framtiden
Sæbbe er selv utdannet barnehagelærer og har erfaring som pedagogisk leder, styrer, barnehageeier og fagutvikler før han begynte ved Universitetet i Stavanger.
Gjennom hele karrieren har han vært opptatt av barnehagens samfunnsoppdrag og av å vise hvilken betydning barnehagelærere har i barns liv.
– For å være en god barnehagelærer holder det ikke å kunne teorien. Du må også kunne bygge relasjoner, være nysgjerrig, reflektert og engasjert. Du må møte barn på en måte som gjør at de opplever mestring, trygghet og utvikling.
Som underviser er han opptatt av å hjelpe studentene til å se sammenhengen mellom teori og praksis.
– Jeg prøver å skape faglige aha-opplevelser. Når man får nye perspektiver på noe man trodde man forsto, skjer det ofte en viktig læring. Den erfaringen ønsker jeg at studentene skal ta med seg videre inn i yrket.

En viktig samtale for framtidens barnehage
På konferansen Menn i fremtidens barnehage ønsker arrangørene å løfte fram både forskning, erfaringer og konkrete tiltak som kan bidra til bedre rekruttering til sektoren.
For Sæbbe handler konferansen ikke først og fremst om å finne enkle svar.
– Vi trenger arenaer der vi kan stille de vanskelige spørsmålene. Hvorfor har vi ikke lykkes bedre? Hva har endret seg? Hva vet vi fra forskning og erfaring? Og hva må vi gjøre annerledes framover?
Han håper konferansen kan bidra til nye perspektiver på en utfordring som angår hele samfunnet.
– Hvis vi skal sikre gode barnehager også i framtiden, må vi fortsette å diskutere hvem som velger yrket, hvem som ikke gjør det, og hvorfor. Kanskje er tiden inne for å tenke nytt.
Fakta:
Menn i fremtidens barnehage
- Konferansen arrangeres kl. 09:30–15:30, 26. november 2026.
- Næringslivets Hus, Middelthunsgate 27, Oslo
- Billettpris: 650 kr
- Påmeldingsfrist: 20. nov 2026
- Universitetet i Stavanger er medarrangør.
- Konferansen setter søkelys på rekruttering, mangfold og framtidens behov i barnehagesektoren.