Veiledningskonferansen 2026

Velkommen til Veiledningskonferansen i Stavanger den 5. og 6. februar 2026 på Clarion Hotel Stavanger!

Publisert Sist oppdatert

Profesjonsveiledning på tvers av praksisfelt og utdanninger

Konferansen samler fagpersoner og forskere med interesse for profesjonsveiledning på tvers av praksisfelt og utdanninger innenfor utdanning, helse og samfunnsvitenskap. Ditt bidrag i dette er viktig! Se lenger nede på siden om innsending av abstrakt.

kvinne med langt mørkt hår holder en blyant og et nettbrett, smiler mot mann hun er i samtale med

Målet er å utforske hvordan veiledning kan tilpasses ulike kontekster og bidra til profesjonell utvikling gjennom teoretiske perspektiver og praktiske erfaringer. Det vil bli muligheter for å presentere forskningsarbeider og dele erfaringer. (Foto: Getty Images)

Tema 2026:

Profesjonsveiledning i ulike kontekster: tilpasninger, perspektiver og muligheter

Deltema for konferansen inkluderer:

  • Veiledning i profesjonsmangfoldet
  • Profesjonsveiledning i utdanning og yrke
  • Teoretiske perspektiver på profesjonsveiledning
  • Innovasjon og muligheter innen veiledning

Veiledningskonferansen 2026
Torsdag 5. februar
09:00–10:00 – Registrering
Kaffe/te/frukt serveres fra kl. 09:30

10:00–10:45 – Åpning av konferansen av tre dekaner ved UIS
Odd Magne Bakke, Kolbjørn Kallesten Brønnick og HV Eldar Søreide
Musikalsk innslag
10:45–11:30 – Hovedforedrag
Professor Elaine Munthe:
11:30–12:30 – Lunsj

12:30–13:00 – Hovedforedrag
Dosent Cato Bjørndal
13:30–15:00 – Parallellsesjon A
15:00–15:30 – Pause
Konferansebuffet
15:30–17:00 – Parallellsesjon B

19:00 – Konferansemiddag med underholdning

Fredag 6. februar
09:00–09:30 – Foredrag
Professor Kristine Rørtveit
09:30–10:15 – Poster-pitch

Alle som bidrar med poster får 3 minutter til å presentere sitt arbeid
10:15–10:45 – Pause og posterprat

Konferansebuffet

10:45–12:00 – Parallellsesjon C
12:00–12:15 – Pause
12:15–12:45 – Avslutning
Stafettpinnen gis videre

12:45–14:00 – Lunsj

Vi tar forbehold om endringer i programmet.
Velkommen til Veiledningskonferansen 2026!

Påmelding gjøres på denne siden: https://www.letsreg.com/no/register/veiledningskonferansen2026#/
Pris for full konferanse inkludert festmiddag er 5300,-
Pris for konferanse uten festmiddag er 4500,-

Vi inviterer alle med interesse for veiledning til å utforske temaet

Profesjonsveiledning i ulike kontekster: tilpasninger, perspektiver og muligheter.

NY FRIST! Periode for innsending: 1.mai - 31.oktober

Profesjonsveiledning rommer et mangfold av perspektiver – pedagogiske, psykologiske, filosofiske, etiske, organisatoriske og prosessorienterte. Vi ønsker også å løfte fram tverrfaglige tilnærminger og utforske hvordan veiledning kan utvikles i møte med nye behov og kontekster.

Du kan sende inn abstrakt til følgende format:
Paperpresentasjon
Poster
Symposium
Workshop

Alle innsendinger må inkludere:
Tittel på presentasjon/tema
Navn og institusjon på presentatører
Sammendrag på maks. 300 ord

Paperpresentasjon:
Beskriv erfaringer eller forskningsresultater. Redegjør for teoretisk og metodologisk grunnlag, funn og konklusjon. Hver presentasjon varer i 25 minutter (inkludert 5 min diskusjon). Inntil 4 papers i hver parallellsesjon.

Symposium:
Angi om det er erfaringer eller forskningsresultater som ligger til grunn. Redegjør for teoretisk og metodologisk fundament, aktuelle funn og konklusjon.

En symposie-sesjon bygger på et felles tema og foreslås/planlegges av en symposiumorganisator. Abstraktene skal knyttes til samme tematikk. Symposiet har en organisator og en eller flere diskusjonspartnere, som har lest bidragene på forhånd. Symposium-organisatoren bestemmer selv organiseringen og tidsrammen for hver presentasjon. Total varighet er 90 minutter.

Symposiumforslaget må inneholde:
1. Tittelen på symposiet
2. Navn på leder og diskusjonspartnere
3. Et abstrakt som beskriver hele symposiet (maks 300 ord)

Poster:
Angi om det er erfaringer eller forskningsresultat som ligger til grunn. Redegjør for teoretisk og metodologisk fundament, aktuelle funn og konklusjon.

Poster-sesjoner gir mulighet til å presentere et prosjekt visuelt på en plakat. Poster-presentatører bør være tilgjengelige for dialog med deltakere under poster-sesjonen. Abstraktet (maks 300 ord) må beskrive fokuset for posteren.

Plakater bør være i A0-format, stående (841 mm x 1189 mm). Presentatøren er selv ansvarlig for å ta med plakaten til konferansen. Det vil også bli lagt til rette for en 3-minutters poster-pitch i programmet.

Workshop:
Angi formålet med workshopen og hvilken type interaksjon som er forventet (f.eks. praktiske øvelser, gruppearbeid, refleksjon). Redegjør for teoretisk og eventuelt metodologisk fundament, samt konkrete verktøy eller metoder som vil bli brukt under workshopen (maks 300 ord).

Workshopen kan bygge på erfaringsbasert kunnskap, forskningsresultater eller innovative tilnærminger som kan fremme faglig utvikling eller praksis. Tidsramme: 60–90 minutter.

Eksempel på struktur:
Introduksjon og bakgrunnsinformasjon (ca. 15–20 min)
Aktiv deltakelse, gruppearbeid eller case-studier (ca. 30–45 min)
Diskusjon og oppsummering (ca. 15–25 min)
Send inn ditt sammendrag her:
https://app.oxfordabstracts.com/stages/78115/submitter

Hotell, pris, påmelding, kontakt

Konferansehotell og overnatting
Konferansen er på Clarion Hotel Stavanger, Arne Rettedals gate 14, 4008 Stavanger .Vi har fått et begrenset antall rom på Clarion Hotel Stavanger fra 5-6 februar til en god og redusert pris. Disse kan bestilles her:

Lenken er gyldig til 01.11.2025, eller til den er fylt opp. Etter dette er det vanlige priser som gjelder, og bookinger gjøres via hotellet eller Strawberrys nettsider. Les mer om Clarion Hotel Stavanger,

Informasjon om parkering, fasiliteter og transport til/fra Sola lufthavn eller Stavanger sentrum, finner du også på hotellets nettside.

Overnatting til redusert pris er kr. 1610,- for en natt fra 5. til 6. februar. Rom før og etter konferanse må bestilles på hotellet.

Kontakt for praktiske spørsmål vedrørende påmelding, hotell, overnatting og annet relatert til din deltakelse: veilederkonferansen2026@uis.no

 

Send inn ditt bidrag til NORDVEIs temanummer om profesjonsveiledning

I samarbeid med NORDVEI – Nordisk tidsskrift i veiledningspedagogikk inviterer vi nå alle som har deltatt med presentasjon på konferansen til å sende inn forskningsbidrag til et temanummer om Profesjonsveiledning i ulike kontekster: tilpasninger, perspektiver og muligheter.

Call for papers med frist for innsending av abstrakt: 15.mars 2026.

Nordvei-logo


Nasjonale prinsipper for veiledning av nyutdannede lærere

Kunnskapsdepartementet har, i samarbeid med partene i sektoren, videreutviklet Prinsipper og forpliktelser for profesjonsfaglig veiledning for nyutdannede lærere i barnehage og skole.
Dette er en del av arbeidet med å etablere et helhetlig system for kompetanse- og karriereutvikling, som skal bidra til at alle nyutdannede får en god overgang fra utdanning til yrke – med veiledning av høy kvalitet.
Les mer og last ned dokumentet her


Veiledningskonferansen fortsetter det gode samarbeidet med NORDVEI – Nordisk tidsskrift i veiledningspedagogikk. Presentasjon på konferansen vil gi mulighet for å sende inn abstrakt til et eget temanummer.

Nordvei-logo

 

Årets hovedforedragsholdere

Elaine Munthe

Professor i pedagogikk, Universitetet i Stavanger

Elaine Munthe er professor ved Universitetet i Stavanger og har lang erfaring innen forskning på lærerutdanning og faktorer som påvirker overgangen fra utdanning til yrkesliv for lærere. Hun har blant annet vært ansvarlig for utviklingen av et kunnskapsgrunnlag om å rekruttere og beholde lærere i barnehage og skole. Munthe har hatt flere lederroller gjennom sin karriere, blant annet som dekan ved Fakultet for utdanningsvitenskap og humaniora og leder for Kunnskapssenter for utdanning ved UiS. Hun har også ledet flere komiteer og programmer knyttet til evaluering av lærerutdanningene og forskning på lærerutdanningene, både nasjonalt og internasjonalt .

Kristine Rørtveit

Professor i sykepleievitenskap/helsevitenskap

Kristine Rørtveit er professor i sykepleievitenskap/helsevitenskap og klinisk spesialist i psykiatrisk sykepleie, med utdanning innen veiledningspedagogikk. Hun har lang erfaring med klinisk veiledning, blant annet i kommunehelsetjenesten og spesialisthelsetjenesten. Rørtveit har de siste årene hatt fokus på mentalisering og affektbevissthet i veiledningen, og hatt en spesiell interesse for skammens betydning. Hun veileder både profesjonelle og studenter, underviser ved Universitetet i Stavanger og har bidratt i boken Veiledning: En humanistisk og eksistensiell tilnærming. Hennes forskning omhandler psykisk helse, med særlig vekt på spiseforstyrrelser, selvmords- og personlighetsproblematikk. Kristine Rørtveit har en omfattende publikasjonsportefølje, både nasjonalt og internasjonalt.

Cato R. P. Bjørndal

Dosent i pedagogikk, Universitetet i Tromsø

Cato Bjørndal er dosent ved Result, UiT – Norges arktiske universitet. I ni år har han ledet forskningsgruppen FIVE – Forskningsgruppe i veiledning. Hans forskning fokuserer på veiledning, veiledningskvalitet og veilederes utvikling i ulike kontekster, samt bruk av teknologi for å styrke kvaliteten i veiledning. Bjørndal har særlig konsentrert seg om praksisveiledning i lærerutdanning, og i de senere år også master- og ph.d.-veiledning. Han har publisert en rekke bøker og artikler i Norden, med hovedvekt på veiledning. Han har lang erfaring fra ulike veiledningskontekster, inkludert skole, helse, offentlig administrasjon og næringsliv, og har samlet omfattende forskningsmateriale om veiledning.

del erfaringer: send inn ditt abstrakt

Fra idé til innsending

– Derfor velger vi å bidra til Veiledningskonferansen 2026

kvinne med briller og halvlangt hår smiler til kamera
Gunvordal er veileder ved Senter for trygt og godt læringsmiljø i Sandnes kommune . Hun har sammen med andre sendt inn abstrakt til Veiledningskonferansen 2026. (Foto: Privat)

Da Britt Eva Melling Gunvordal ble utfordret av en tidligere kollega til å sende inn abstrakt til Veiledningskonferansen, startet en prosess som både ga faglig utvikling og styrket troen på egen praksis. – Jeg jobber med veiledning på heltid, og det gir rom til å tenke større. Vi har utviklet en hybridmodell som kombinerer coaching, rådgivning og veiledning – og vi ser at det har effekt ute i skolene, sier hun. Gunvordal er veileder ved Senter for trygt og godt læringsmiljø i Sandnes kommune. En prosess som gir innsikt – og bygger organisasjon Å skrive abstraktet har blitt en anledning til å gå i dybden på hva senteret faktisk gjør. – Vi har måttet komprimere og konkretisere. Det har gitt oss mulighet til å rydde i egen praksis og tenke gjennom hvorfor vi gjør det vi gjør og hva som faktisk virker. Det er en verdifull prosess i seg selv. Tidligere erfaring med internasjonale konferanser, som World Anti-Bullying Forum, ga nyttig innsikt i hvordan man kan jobbe med abstraktutvikling. Det førte også til tettere samarbeid internt i organisasjonen. – Vi ble bedre kjent med hverandre og med hva vi faktisk står for. Det styrker både fagligheten og fellesskapet. Samarbeidet med FU (Flerspråklige barn og unge) er et eksempel på hvordan veiledning kan favne bredt og være en del av helhetlig kompetanseheving i kommunen. – Vi ønsker å vise hvordan veiledning kan støtte både lærere og tospråklige lærere, og hvordan det kan bidra til å realisere fellesskapets didaktikk. Råd til andre som vurderer å sende inn Gunvordal har klare råd til skoler og barnehager som vurderer å sende inn: – Finn noen å gjøre det sammen med. Lag et lite team, og sørg for støtte fra ledelsen. Kanskje kan du bruke fellestid eller få avspasering? Det handler om å synliggjøre verdien av det du gjør, både for deg selv og for skolen. Hun understreker at det er praksisfeltet som sitter på de mest verdifulle erfaringene. – Vi trenger historier fra virkeligheten. Hvordan virker veiledning i praksis? Hva hjelper? Hva er utfordrende? Det er dette vi vil høre om, ikke bare teori, men hvordan det faktisk oppleves ute i skoler og barnehager. Hun oppfordrer også til å ufarliggjøre prosessen: – Det er ikke nødvendig å ha alt ferdig. Et abstrakt er en skisse – du har tid til å utvikle innlegget frem mot konferansen. Og hvis du er usikker, ta kontakt med noen i konferanseledelsen. De vil gjerne hjelpe. Å delta gir energi og inspirasjon Veilederen har deltatt på konferanser tidligere, og opplever det som både faglig og personlig givende. – Du får et helhetlig blikk på profesjonen, og det er utrolig inspirerende å møte andre som jobber med det samme. Det gir energi og løfter både deg og arbeidet ditt. Hun avslutter med en oppfordring: – Hvis du har noe du tror på – del det. Det er slik vi utvikler profesjonen sammen.

Årets hovedforedragsholdere

Professor
5183 3530
Fakultet for utdanningsvitenskap og humaniora
Kunnskapssenter for utdanning
Professor
51831400
Det helsevitenskapelige fakultet
Avdeling for omsorg og etikk

Kontaktpersoner

Seniorrådgiver
51831413
Fakultet for utdanningsvitenskap og humaniora
Fakultetsadministrasjonen UH
Universitetslektor
51831472
Fakultet for utdanningsvitenskap og humaniora
Institutt for kultur- og språkvitenskap
Førstelektor
51832392
Fakultet for utdanningsvitenskap og humaniora
Inst. for grunnskolelærerutdanning, idrett og spesialpedagogikk
Rådgiver
51831109
Fakultet for utdanningsvitenskap og humaniora
Fakultetsadministrasjonen UH
Førstelektor
5183 3559
Fakultet for utdanningsvitenskap og humaniora
Institutt for barnehagelærerutdanning