Engelsk språk og litteratur - årsstudium

Årsstudium i engelsk og litteratur er for deg som liker språk og som ønsker innsikt i de kulturer hvor engelsk brukes.

Published Endret
Fakta
Varighet

1 år / 2 semestre

Studiepoeng

60

Antall studieplasser

40

Poenggrense

2022: Alle kvalifiserte søkere fikk tilbud om studieplass.

Søknadsfrist

15. april via Samordna opptak.

Gunvor studerer engelsk språk og litteratur bachelor

Om studiet

Engelskfaget åpner for økt innsikt i den anglo-amerikanske kulturarven. Årsstudium i engelsk språk og litteratur gir deg en allmenn innføring i engelsk språk og i engelskspråklig litteratur, kultur og samfunnsliv.

Undervisningen foregår hovedsakelig som forelesninger, men inkluderer seminarer, gruppearbeid samt muntlige og skriftlige øvelser. Studiet er nyttig i alle yrker der engelskspråklig kompetanse og kommunikasjon står sentralt.

Årsstudiet åpner for videre utdanning i faget, og kan bygges ut til en bachelorgrad i engelsk språk og litteratur.

Hva kan du bli?

Studiet er nyttig i alle yrker der engelskspråklig kompetanse er sentral.

Studiet legger grunnlag for videre studier i faget.

Læringsutbytte

Alle studieprogram ved UiS har definerte mål for hva du skal lære gjennom studieløpet. Les mer om læringsutbyttet for dette studieprogrammet.

Kunnskap

Etter å ha fullført dette studiet skal studenten ha kunnskap om

  • elementene i engelsk setningsoppbygging
  • struktur, språklig presisjon og tekstbinding i skriftlige tekster
  • det engelske lydsystemet, herunder intonasjonsmønstre og deres funksjoner
  • hovedforskjellene mellom britisk og amerikansk engelsk uttale, basert på modellaksentene Received Pronunciation (RP) og General American (GA)
  • viktige områder innen engelsk grammatikk, språkbruk, uttale og intonasjon som byr på problemer for norske engelskstudenter
  • de varierte litterære tradisjonene i USA og Storbritannia
  • forholdet mellom de engelskspråklige litterære tradisjonene og deres sosiale, kulturelle og historiske kontekst
  • de litterære, historiske og kulturelle rammeverkene, inkludert estetikk, tanker og retninger, som danner grunnlaget for engelskspråklig litteratur

Ferdigheter

Etter å ha fullført dette studiet skal studenten kunne

  • bruke variert og presist språk i ulike setningstyper og tekstbinding
  • bruke grammatisk terminologi på en korrekt måte til å beskrive engelsk grammatikk og språkbruk
  • lese og produsere fonemiske transkripsjoner, og forklare hvordan engelske lyder artikuleres
  • forklare de grunnleggende funksjonene engelsk intonasjon har, inkludert forskjeller mellom de to modellaksentene RP og GA
  • forklare hvorfor noen aspekter av engelsk uttale er vanskelige for elever/studenter med annet morsmål, spesielt norsk
  • analysere og forstå litteratur skrevet på engelsk fra ulike perspektiver, innenfor flere historiske perioder og litterære sjangere
  • tolke tekster gjennom nærstudier ved hjelp av relevante metoder og terminologi fra litterære studier
  • forklare den sosiokulturelle betydningen til de utvalgte tekstene og forfatterne
  • identifisere relevante retninger og bevegelser som skiller ulike litterære perioder i engelsktalende land gjennom historien

Generell kompetanse

Etter å ha fullført dette studiet skal studenten kunne

  • bruke varierte setningstyper og uttrykke seg på en tydelig, nøyaktig og konsis måte om engelsk språk, litteratur og kultur
  • bruke kunnskapen sin om engelsk fonetikk og fonologi til å forbedre sin egen uttale, til videre språk- og lingvistikkstudier og i undervisning
  • forstå hvordan engelske aksenter varierer og forandrer seg
  • forstå, diskutere og kontekstualisere tekster skrevet på engelsk
  • bruke korrekt akademisk språkbruk

Opptakskrav

Krav om generell studiekompetanse

Søknad: via Samordna opptak.

Søknadsfrist: 15. april

Kontakt

Ved spørsmål om opptak til studiet, kontakt opptak@uis.no.

Vårt fagmiljø

Det engelske fagmiljøet ved UiS

Det engelske fagmiljøet er et av de mest varierte og dynamiske ved UiS.

student leser shakespeare drama engelsk litteratur

Undervisningen er drevet av forskningsinteressene til akademikere som publiserer på internasjonalt nivå, og med en kompetanse som dekker et bredt spekter av interesser i enkeltstående – men sammenknyttede – grener av litteratur, språk og didaktikk.

Ekspertisen innen litteraturfeltet inkluderer forskning på en rekke ulike epoker som inkluderer renessanse, modernisme og postmodernisme i britisk og amerikansk litteratur, litterære økologier, samt kjønnsstudier.

Innenfor språkfeltet er forskningsarbeidet særlig konsentrert rundt gammelengelsk og mellomengelsk, særlig gjennom arbeidet til professor Merja Riitta Stenroos, som publiserer på skrivesystemer og stavemåter. Innen denne fagdisiplinen finner vi også professor Oliver Traxel, hvis forskning konsentrerer seg om moderne og delvis tverrfaglige felt, gjennom for eksempel studier av verkene til forfatter JRR Tolkien.

Andre fokusområder i det engelske fagmiljøet er sosiolingvistikk og didaktikk, sistnevnte med særlig oppmerksomhet på de ulike problemstillingene som ligger til grunn for språkundervisning i klasserommet.

Seksjonen kan også skilte med et knutepunkt for akademikere, ledet av professor Janne Stigen Drangsholt, som i tillegg til forskning publiserer skjønnlitterære bøker. Samlet sett legger forskerne og lærerne i avdelingen stor vekt på å delta i nasjonale og internasjonale forskningsnettverk, og fortsetter å være i forkant av dagens forskning innen humaniora.

Hva lurer du på?

Spørsmål og svar

Hvor finner jeg pensumlitteraturen? Hvordan er timeplanen?

Spørmålstegn på gul bakgrunn

Er undervisningen obligatorisk?

Det varierer fra emne til emne, men obligatorisk frammøte vil komme fram i emnebeskrivelsen. Les emnebeskrivelsen for det enkelte emne på student.uis.no for mer informasjon.

Hvor mye undervisning er det i uka?

På hvert emne er det opptil seks undervisningstimer i uka.

Hvordan er timeplanen?

Timeplanen finner du her. Timeplan for høstsemesteret vil være tilgjengelig på nett medio juni og timeplan for vårsemesteret vil være tilgjengelig medio november. Da legger du inn emnekode i søkefeltet og søker opp det enkelte emne.

Kan jeg søke om permisjon fra studiet?

Studenter kan innvilges permisjon i inntil to år. Søknad om permisjon finner du i Digital Studentekspedisjon.

Hvor finner jeg pensumlitteraturen?

Den finner du i en lenke til Leganto i emnebeskrivelsen, som du finner under «Studieplan og emner».

Studieplan og emner

Allerede student på dette programmet? Her finner du hele studieprogrambeskrivelsen
  • Obligatoriske emner

    • En introduksjon til engelskspråklig litteratur

      Første år, semester 1

      En introduksjon til engelskspråklig litteratur (ENG115)

      Studiepoeng: 15

    • Innføring i engelsk språk

      Første år, semester 1

      Innføring i engelsk språk (ENG145)

      Studiepoeng: 15

    • Amerikansk litteratur og kultur

      Første år, semester 2

      Amerikansk litteratur og kultur (ENG175)

      Studiepoeng: 15

    • Engelsk fonetikk og fonologi

      Første år, semester 2

      Engelsk fonetikk og fonologi (ENG195)

      Studiepoeng: 15

Student i Stavanger

Kontakt oss

Studiekoordinator
51831207
Fakultet for utdanningsvitenskap og humaniora
Fakultetsadministrasjonen UH
Administrasjon IKS

Liknende utdanninger

Relevant forskning

Sei eit ord - eg skal fortelje deg kven du er

Korleis uttrykker vi identitet gjennom språket? Det er forskarane i forskingsprogrammet «Språklege identitetar» opptekne av.

Studentliv i Stavanger