Alt om opptaksprøvene i musikk

Her kan du lese alt om opptaksprøvene til studier i utøvende musikk. I januar vil du her finne informasjon om hvilken dag i uke 10 de ulike instrumentene skal gjennomføre runde 2 av prøvespillene. Informasjonen gjelder for studier med oppstart høsten 2026.

Publisert Sist oppdatert
Universitetets julekonsert 2017 i St. Petri kirken. Foto: Marie von Krogh

Alle søkere til utøvende musikkstudier må gjennom 2 runder med opptaksprøver. Første runde gjennomføres ved innsending av et egenprodusert videoopptak innen 15. januar. Andre runde gjennomføres i uke 10 i Stavanger, på vår campus i Bjergsted. Hvilket instrument som prøvespiller når publiseres her i januar.

Runde 1 - video

Alle søkere må fylle ut et elektronisk følgeskjema. Lenken til følgeskjema finner du i SøknadsWeb når søknaden din er registrert, på kvitteringssiden. Har du sendt inn følgeskjema i tide, vil du også få anledning til å sende inn video som første runde av opptaksprøvene. Siste frist for å sende inn video er 15. januar.

Svar på videovurderingen vil du motta på e-post i månedsskiftet januar/februar.

  • Søkere som ikke består runde 1 vil få svar på e-post i løpet av uke 6. Avslag vil også bli lagt i Søknadsweb, og avslagsbrev sendt i løpet av mars
  • Søkere som består runde 1 og dermed går videre til runde 2, vil få svar på e-post sammen med en invitasjon til runde 2, i løpet av uke 6

Runde 2 - prøvespill på campus Bjergsted i uke 10

Dersom kommisjonen vurderer din hovedinstrumentprøve på video til bestått, vil du bli invitert til runde 2 i Stavanger i uke 10. Invitasjon til runde 2 får du på e-post i månedsskiftet januar/februar. Man bekrefter oppmøte til runde 2 via en lenke som du vil finne i invitasjonen din. Svarfrist for deltakelse på runde 2 er 10. februar.

Runde 2 består av prøvespill og intervju, samt en teori- og gehørprøve for søkere til bachelor. Det settes av 30 minutter prøvetid til hver søker, noe lengre for søkere til dirigering og til master, og man må være forberedt på å måtte fremføre hele prøvespillprogrammet.

Kommisjonen som vurderer ditt prøvespill i runde 2 er for de fleste den samme som vurderer din video til runde 1. Innenfor den oppsatte prøvetiden vil det også finne sted et intervju hvor en representant fra studieadministrasjonen deltar. Under intervjuet får du anledning til å redegjøre for din målsetting og motivasjon for studiet, samtidig som du får anledning til å stille spørsmål til både lærer og studieadministrasjon.

Litt om intervjudelen:

I intervjudelen kan du for eksempel få spørsmål om følgende temaer:
Musikalsk erfaring | Motivasjon | Selvstendighet/arbeidsevne | Hvorfor søkte du til Stavanger? | Dine prøvespill (runde 1 og 2) | Ditt prøvespillprogram osv.
Søkere til dirigering gjennomfører intervuet separat, og vil i tillegg være innom diverse dirigentfaglige tema. Søkere til master vil gå gjennom de innsendte planene for ønsket masterprosjekt sammen med prosjektansvarlig.

Kommisjonen vil også fortelle deg litt om studiehverdagen og hva du kan forvente deg som student ved vårt fakultet dersom du blir tilbudt studieplass.

Din prøvedag i uke 10 - merk deg siste frist for oppmøte!

Dersom du går videre til runde 2 vil du bli invitert til en eksakt prøvedag i uke 10. Prøvene finner sted på vår campus i Bjergstedparken.

I invitasjonen vil du finne en siste frist for fremmøteregistrering. Prøvespillet ditt vil finne sted etter siste frist for fremmøte, noen kort tid etter frist mens andre må belage seg på å vente en stund. Husk at det kan bil en lang prøvedag, så sett av dagen!

Fremmøteregistreringen finner sted i foajeen i vårt hovedbygg.

Dersom du takker ja til prøvespill i uke 10, vil du kort tid før uke 10 få tilsendt en e-post med lenke til en online oversikt hvor du vil finne din eksakte prøvetid. Det tas forbehold om små endringer helt frem til prøvedagen, så følg med i kalenderen.

Vi har flere tilgjengelige rom for oppvarming i hovedbyggets første etasje. Rommene som er tiltenkt søkere er merket, så det er bare å banke på og se om rommet er ledig.

Fakultetet stiller med egne akkompagnatører/komp til alle prøvespill i runde 2, så fremt noter er mottatt innen 15. januar.

Flere av våre studenter vil møte deg i foajeen når du kommer, både for fremmøteregistreringen og for å slå av en prat med deg dersom du ønsker det. Studentene kjenner både campus, lærerne, studiene våre og byen, og de kan støtte og guide deg gjennom prøvedagen. Så her er det bare å spørre dersom du lurer på noe.

En studentrepresentant deltar også under opptaksprøven din, for å se til at alt går riktig for seg. Studentrepresentanten er der for deg, men om du ønsker å gjennomføre intervjuet/samtalen etter prøvespillet uten at studenten er til stede, så er det bare å gi beskjed om det.

Teori- og gehør prøve for søkere til bachelor

Alle søkere til Bachelor i utøvende musikk som har bestått runde 1, må gjennomføre en prøve i teori og gehør i uke 10. Ansvarlig for prøven vil ta med seg aktuelle søkere fra skranken hvor du registrerte deg til prøvestedet.

Det gjennomføres 2 teori og gehør prøver hver dag, og prøven varer i 90 minutter!

Merk!

Du kan selv velge når på prøvedagen du ønsker å ta teori- og gehør prøven. Men, du må selv sørge for at det er tid nok mellom prøvespill og teoriprøve. Har du f.eks. fått oppmøtetid senest kl. 12.00 og du i tillegg trenger å ta teori- og gehørprøven, da må du selvsagt møte tidligere, slik at du rekker å gjennomføre teoriprøven.

Første prøve starter kl. 09.30 - 11.00.
Andre prøve starter kl. 12.30 - 14.00.

Husk å ta med egen laptop med oppdatert programvare, ladekabel og hodetelefoner!

Dersom du består teori- og gehør prøven ved et annet studiested i uke 8, 9 eller 10, trenger du ikke ta den på ny. Har du derimot ikke gjennomført denne prøven annet sted våren 2026 må den gjennomføres på prøvedagen din her hos oss.

Her kan du lese mer om teori- og gehørprøven.

Instrumentfordeling for prøvespill runde 2 i uke 10

HVilket instrument gjennomfører prøvepill på hvilken dag i uke 10?
Publiseres i januar!

Jazz:

Mandag 2. mars: ...
Tirsdag 3. mars: ...
Onsdag 4. mars: ...
Torsdag 5. mars: ...
Fredag 6. mars: ...

Klassisk:

Mandag 2. mars: ...
Tirsdag 3. mars: ...
Onsdag 4. mars: ...
Torsdag 5. mars: ...
Fredag 6. mars: ...

Merk!

Alle godkjente søkere til vårt masterprogram gjennomfører runde 2 på en felles prøvedag, uavhengig av hvilket instrument man har. Det er en prøvedag for jazz og en annen prøvedag for klassisk. Dag publiseres i januar.

Unntak for dirigering: Alle dirigentprøver gjennomføres ... , uavhengig av søkt studium.

Når får jeg svar på søknaden?

Etter gjennomførte opptaksprøver i uke 10 foretar avdelingslederne og dekan en helhetsvurdering av søkerne. Søkerne vurderes da som kvalifisert/ikke kvalifisert ut fra fagkommisjonens vurderinger og rangeringer, innsendt videomateriale, innsendte søknadsdokumenter, prøver i opptaksuken og intervju. Endelig opptak vedtas så av dekan.

Du finner utfyllende regler for opptak i opptaksreglementene våre. De ulike reglement er publisert i artikkelen til studieprogrammet du har søkt opptak til. Scroll ned til 'Slik søker du ...'.

Kvalifiserte søkere får så tilbud om studieplass i den grad det er ledige plasser på søkt studium. Dersom fakultetet har flere kvalifiserte søkere enn det opptaksrammen tilsier at vi kan tilby, settes søkerne på venteliste ut fra kommisjonens rangeringsliste. Vi gjør oppmerksom på at det ikke opplyses om ventelisteplassering.

Resultat på din søknad publiseres i SøknadsWeb fortløpende etter vedtaksmøter med dekan i uke 11. Unntak gjelder for søkere til Bachelor i utøvende musikk, som ikke vil få svar på sin søknad før onsdag i uke 12, den 18. mars (vedtatt av FUM - Fagråd for Utøvende Musikkutdanninger i Norge).

Husk å svare på tilbud og/eller ventelisteplass i SøknadsWeb innen 1. april, slik at ikke din studieplass går videre til noen andre.

Lykke til med opptaksprøvene, og velkommen til Fakultet for utøvende kunstfag, Universitetet i Stavanger.

Les mer ...

Våre arrangement

Bjergsted-konferansen 2025

Tor. 30.10.2025

09:30-15:30

Fakultet for utøvende kunstfag
Eikenes-salen

Konsert med slagverkstudenter

Ons. 05.11.2025

19:00-20:30

Fakultet for utøvende kunstfag
Eikenes-salen

Universitetets julekonsert

Fre. 12.12.2025

18:00-20:00

St. Petri kirke