TV, radio og nett: UiS-studentene gjør alt på en gang

De to neste ukene driver mediestudentene Utsnitt, en av Rogalands største nyhetsredaksjoner.

Publisert Sist oppdatert
To studenter i TV-studio.
Sara Christiansen og Oskar Wikestad får prøve seg som programledere.

Det blir mye liv og røre i Arne Rettedals hus de neste par ukene. Der er nemlig forelesninger og arbeidskrav byttet ut til fordel for nyhetssaker, tv-sendinger og radio.

I løpet av nyhetsprosjektet får mediestudentene prøve seg i en redaksjon med høyt tempo og stramme frister.

– Nyhetsprosjektet er studentenes første store ildprøve. Her får de testet alt de har lært, samtidig som de kjenner på tempoet og kravene som møter dem i bransjen, sier universitetslektor Julia Doksæter Horn.

Hun beskriver prosjektet som et viktig steg fra undervisning til en mer virkelighetsnær produksjon.

– Målet er at erfaringen skal være så tett på arbeidslivet som mulig, sier hun.

Tempoet skrus opp

Student som står foran et teknisk rom.
Vilde Stangeland studerer journalistikk.

Studentene har bare vært i gang en kort stund, men overgangen merkes allerede.

– Det er krevende, og mye skal på plass på kort tid, sier Vilde Stangeland, som går andre året på journalistikk.

Hun forteller at de har fått god tid til å jobbe med oppgaver i første semester, men må de snu seg fort rundt. Radioen går tross alt på lufta hver time, de har en nettavis som skal oppdateres kontinuerlig, og TV-sendingen må være klar klokken 17.30 hver dag.

– Vi kommer opp med backup-løsninger hele tiden. Det er intenst, men det er også mye å lære av det, sier Stangeland.

En redaksjon i full drift

Bak produksjonen står en redaksjon på rundt 70 personer fra journalistikk og film- og TV-produksjon. Mediestudentene vil med andre ord være godt synlige på campusområdet de neste par ukene.

Ansatte på UiS oppmuntres til å ta dem godt imot. Ifølge Doksæter Horn er det dessuten en gyllen anledning for de vitenskapelige til å formidle forskning og faglige prosjekter til et bredere publikum:

– Har man et prosjekt eller en aktuell problemstilling, trenger vi alltid en TV-gjest. Det er god medietrening, sier Doksæter Horn.

Følg siste nytt på Utsnitt!