Hopp til hovedinnhold

UiS-forskere på rangeringer over verdens fremste forskere

Flere UiS-forskere er på to nye rangeringer som viser verdens to prosent mest siterte forskere relativt på sitt fagfelt i 2019 og verdens to prosent mest siterte gjennom hele karrieren.

Publisert: Endret:

17 UiS-forskere er å finne på listen for hele karrieren, og 20 på listen for 2019.  

Sett i forhold til stillinger innen undervisning, forskning og formidling ved UiS, utgjør dette for 2019 tre prosent av forskerne ved universitetet.  

UiS overrepresentert

– Tre prosent av forskerne ved UiS er altså blant verdens to prosent mest siterte innenfor sine fagfelt i 2019. UiS er med andre ord overrepresentert på denne listen. Det er svært gledelig og viser tyngden i forskningen ved UiS, sier rektor ved Universitetet i Stavanger, Klaus Mohn.  

Bak rangeringen står forskere fra Stanford universitetet som sammen med forlaget Elsevier og konsulentfirmaet SciTech Strategies har analysert siteringer i databasen Scopus som Elsevier lanserte i 2004.  

De to prosent fremste forskerne i verden

Den ferdige studien rangerer verdens topp 100.000 forskere, to prosent av verdens forskere, basert på siteringer etter siteringspraksisen på forskernes respektive fagområder. Hele databasen til forskerne finnes her: Mendeley Data - Data for "Updated science-wide author databases of standardized citation indicators".  

Siteringer er det mest allment aksepterte målet på kvalitet i forskning og viser hvor stor impact forskningen har på annen forskning.  

Selvforsterkende

Siteringer kan åpne for forfremmelser og store eksterne forskningsmidler som gjør det mulig å kjøpe det beste forskningsutstyret og bygge opp store nettverk, som igjen fører til ytterligere publikasjoner og siteringer, viser en ny studie.

Det kan i sin tur føre til at nye forskningsideer og perspektiver som ikke springer ut fra siteringseliten spres langsommere og får vanskeligere vilkår, fremholder en av forskerne bak denne studien, Mathias Wullum Nielsen, associate professor ved Københavns Universitet, i et intervju med Khrono.  

– Det er en utfordring at dagens publiseringssystem fremmer kvantitet fremfor kvalitet, påpeker Mohn.

Tekst: Elin Nyberg

UiS-forskere på listen over forskerne i verden med flest siteringer relativt på sitt fagfelt i 2019

 Rangering globaltRangering blant norske forskere
Aven, Terje20186
Austad, Tor820035
Asheim, Bjørn Terje970442
Andreassen, Cecilie Schou1303962
Kelland, Malcolm A.1717381
Hausken, Kjell27364150
Kumar, Gopalakrishnan33717187
Standnes, Dag C.52078276
Lillo, Cathrine68439379
Broekel, Tom69580390
Bondas, Terese80433455
Strand, Skule86156487
Aadnøy, Bernt Sigve87495496
Fitjar, Rune D.90971517
Larsen, Jan Petter92119526
Tveterås, Ragnar97844559
Jacobsen, Jens Kr Steen99981575
Haver, Sverre119325654
Kurkela, Aleksi132632707
Hjertager, B. H.137438722

UiS-forskere på listen over forskerne i verden med flest siteringer relativt på sitt fagfelt gjennom karrieren

 Rangering globaltRangering blant norske forskere
Aven, Terje886829
Asheim, Bjørn Terje27926106
Larsen, Jan Petter35900151
Austad, Tor49144218
Kelland, Malcolm A.70499323
Hausken, Kjell85851410
Lillo, Cathrine93717473
Hjertager, B. H.98151500
Ruoff, Peter102873520
Aadnøy, Bernt Sigve142672689
Bondas, Terese167360763
Standnes, Dag C.170954770
Balog, Krisztian235451867
Haver, Sverre240867876
Husøy, John Håkon313579924
Kumar, Gopalakrishnan318074926
Saasen, Arild359162936