Kafé Ask og Embla på Arkeologisk museum og Jernaldergården serverer god mat, laget fra bunn i vårt kjøkken. Benytt kafeen når du besøker utstillingene, eller ta turen innom for en god lunsj. Du kan også gå på kafé hos oss uten å kjøpe inngangsbillett.

På Arkeologisk museum og Jernaldergården finner du Kafé Ask og Embla. Vi selger smørbrød, gode kaker, lapper og har også vår egen vikingpizza på menyen.
Kafé Ask og Embla er et naturlig knutepunkt for å sitte ned og oppsummere de gode opplevelsene under besøket i museet eller langhusene på Jernaldergården. Eller ønsker du bare å komme inn for et måltid – du er velkommen! Det er et perfekt sted for familier og vennetreff. Hvorfor ikke bare møtes til lunsj en dag og gjøre Kafé Ask og Embla til din nye stamkafé? På Arkeologisk museum på Våland kan du gjerne bare sitte og beundre museumshagen over en kopp kaffe og et kakestykke.
Kafeen er åpen i museets åpningstid, og kan leies til arrangement.
Veldig hyggelig museum. Maten i kafeen overgikk alle forventninger!
Smakfull meny
På menyen har vi smakfull mat laget på museet. Vi tilbereder lekre retter basert på råvarer som det også var tilgang på i forhistorisk tid.
Alt laget av vår dyktige kjøkkensjef og hans team, og de vi serverer har høy kvalitet og historisk forankring.
Best er gildet, gjeng du ut att heil i sinn og sans
Kafé på Jernaldergården
Det er åpen kafé i besøkssenteret i Jernaldergårdens åpningstider. Her er det salg av påsmurte smørbrød, bakst og drikke. Vi selger også sodd, og har glutenfrie smørbrød og kaker. Is har vi også til de varme sommerdagene.
Kafeen følger museets åpningstider, men kan også leies til selskaper og konferanser.
Vi har flere valg av festmeny, og Jernaldergården lager en historisk og unik ramme rundt alle typer arrangement.
Lunsjmeny
Smak på forhistorien

Assortert utvalg av husets sandwicher og salater
Velg mellom våre tre ulike typer hjemmelaget ferskt brød:
Steinalderbrød (glutenfritt)
inneholder mandel, valnøtt, peanøtt, hasselnøtt, sesamfrø og egg
Kludderbrød
inneholder melk, hvete, bygg og hasselnøtt
Surdeigsbrød (halvgrovt)
inneholder hvete, bygg
Servert med
Husets røkt svinekam og ost kr. 65,-
inneholder melk, egg, sennep og sulfitter
Husets røykelaks og eggerøre kr. 75,-
inneholder fisk, egg, sennep og sulfitter
Reker og eggerøre kr. 95,-
inneholder skalldyr, egg, sennep og sulfitter
Ost og smør kr. 35,-
inneholder hvete, bygg og melk
Vegetar med syltet sopp kr. 65,-
inneholder melk, egg, sennep og sulfitter
Noe søtt til kaffen
Assorterte kaker kr. 35,-
inneholder hvete, egg, melk
Glutenfri kake kr. 35,-
inneholder egg, melk
Lapper kr. 25,-
inneholder egg, melk, hvete
Sjokoladetrøffel kr. 35,-
inneholder melk, hasselnøtt
Vikingpizza
Vi serverer fantastisk god pizza med inspirasjon fra vikingtiden.

Flate brød stekt på steinheller kjenner vi til gjennom alle tider, og i nesten alle kulturer. Brødene har blitt spist sammen med kjøtt, fisk, ost og annet.
Vi har valgt å lage det som en pizza, sammen med noen av de beste råvarene vi vet ble spist i vikingtiden.
Pizzaen vår serveres med hvit pizzasaus, syltet rødløk, syltet sopp, tyttebær og spekeskinke, norwegia- og cheddarost, toppet med ruccolasalat, ruccolapesto og aioli til kr.195,-