MENY

Barn, skole og oppvekst

UiS har flere fremtredende eksperter på barn, skole og oppvekst.

Spesialpedagogikk

Elaine Munthe
elaine.munthe@uis.no
tlf. 51 83 29 19

  • Spørsmål om skole
  • Lærerutdanning
  • Lærerrollen
  • Læreres opplevelse av egen yrkesutøvelse
  • Skoleutvikling
  • «Usikkerhet» som et mer generelt tema i yrkesutøvelse og i ledelse
  • Spørsmål som angår det som foregår på en skole blant elever, elev-lærer


Elin Reikerås
elin.reikeraas@uis.no
tlf. 51 83 34 51

  • Barns matematikkutvikling
  • Matematikk i barnehagen
  • Sammenhenger mellom regne- og leseutvikling
  • Matematikkvansker


Stein Erik Ohna
stein.e.ohna@uis.no
tlf. 51 83 34 06

  • Spesialpedagogikk
  • Hørselhemmede
  • Inkluderende opplæring
  • Læring


Elin Marie Thuen
elin.thuen@uis.no
tlf. 51 83 29 24 / 470 27 463  

  • Læringsmiljøets betydning
  • Elev i ungdomsskolen

 

Pedagogikk

Åge Hultgren
aage.hultgren@uis.no
tlf. 51 83 36 04

  • Eldre og bilkjøring
  • Trafikksikkerhet og kjøreopplæring
  • Voksne og læring

 

Eksperter ved Nasjonalt senter for læringsmiljø og atferdsforskning (Læringsmiljøsenteret)

Dieuwer ten Braak, stipendiat
51 83 29 43 | dieuwer.t.braak@uis.no

  • Selvregulering
  • Eksekutive funksjoner (impulskontroll, hukommelse og oppmerksomhet) og tidlig faglig utvikling
  • Kognitiv/mental modning og utvikling i tidlige år


Edvin Bru, professor
51 83 39 13 | 913 37 433 | edvin.bru@uis.no

  • Psykisk helse i skolen
  • Motivasjon
  • Frafall i videregående skole


Sigrun K. Ertesvåg, professor
51 83 29 31 | sigrun.ertesvag@uis.no

  • Klasseledelse
  • Lærer-elev-relasjoner
  • Mobbing
  • Skoleutvikling og skoleledelse
  • CIESL-prosjektet


Cecilie Evertsen, universitetslektor
51 83 28 28 | cecilie.evertsen@uis.no

  • De yngste barnas behov i barnehagen (0–3 år)
  • Tilknytningsteori/relasjoner/samspill
  • Barn i risiko
  • Aggresjonsteori (aggresjonsvansker og begynnende mobbeatferd)
  • Læringsmiljø i barnehagen


Hildegunn Fandrem, professor
51 83 29 14 | hildegunn.fandrem@uis.no

  • Psykologisk tilpasning hos innvandrerungdommer
  • Mobbing blant innvandrerungdommer
  • Innvandrere og vennerelasjoner
  • Mobbing
  • Digital mobbing


Tove Flack, universitetslektor 
51 83 29 09 | tove.flack@uis.no 

  • Mobbing i barnehagen
  • Mobbing i skolen
  • Forebygging av mobbing i barnehage og skole
  • Individuelle karakteristika ved mobber/mobbeoffer
  • Gruppedynamikk ved mobbing
  • Kultur og mobbing
  • Voksnes holdninger og mobbing
  • Foreldres rolle i mobbesaker (forebygging av mobbing)
  • Samarbeid mellom skole og hjem i mobbesaker
  • Systematikk og implementering i arbeidet med mobbing og forebygging av mobbing i barnehage, skole, kommune
  • PP-tjenestens rolle i mobbearbeid

 

Charlotte H. H. Hancock
51 83 11 28 | charlotte.hancock@uis.no

  • Inkludering- og ekskluderingsprosesser i skolen
  • Barn og ungdom med innvandrer- eller fluktbakgrunn
  • Forebygging, avdekking og oppfølging av mobbing
  • Læringsmiljø i videregående skole

 

Trude Havik, postdoktor
51 83 29 19 | trude.havik@uis.no

  • Skolevegring
  • Skolefravær


Hanne Jahnsen, universitetslektor
51 83 29 66 | 916 47 791 | hanne.jahnsen@uis.no

  • Smågruppetiltak for elever som viser problematferd/opplæring i segregerte tiltak
  • Alternative skoler
  • Ambulerende team
  • Inkludering/marginalisering
  • Læringsmiljø
  • Skoleutvikling


Svanaug Lunde, universitetslektor
51 83 29 37 | svanaug.lunde@uis.no

  • Barnehage
  • Tilknytningsteori
  • Relasjonskompetanse
  • Sosial kompetanse
  • Sammenheng mellom barnehage og skole


Marianne Torve Martinsen, universitetslektor
51 83 29 79 | marianne.t.martinsen@uis.no

  • Barnehage
  • Fysisk læringsmiljø: organisering av barn, rom og tid
  • Forebygging av mobbing
  • Forebyggende arbeid for barn i risikosonen


Unni Vere Midthassel, professor 
51 83 29 18 | unni.midthassel@uis.no 

  • Skoleutvikling
  • Skoleledelse
  • Implementeringsarbeid


Svein Erik Nergaard, førstelektor
51 83 29 68 | 916 00 751 | svein.nergaard@uis.no

  • Inkludering/segregering
  • Alternativ opplæring


Erling Roland, professor
51 83 29 20 | 475 03 688 | erling.roland@uis.no

  • Mobbing
  • Atferdsproblemer
  • Aggresjon


Pål Roland, dosent
51 83 29 44 | 997 93 532 | pal.roland@uis.no 

  • Innovasjon/implementering
  • Klasseledelse
  • Atferdsvansker
  • Mobbing


 

  • Mobbing
  • Digital mobbing


Janne Støen, universitetslektor
51 83 29 72 | janne.stoen@uis.no

  • Læringsmiljø
  • Læringsmiljøprosjektet


Ingunn Størksen, professor
51 83 29 34 | ingunn.storksen@uis.no

  • Barnehage
  • Faglig og sosial utvikling i tidlig alder
  • Sosial kompetanse
  • Selvregulering
  • Lekbasert læring
  • Barn som opplever samlivsbrudd
  • Agderprosjektet


Maren Stabel Tvedt, stipendiat
51 83 29 32 | maren.s.tvedt@uis.no

  • Motivasjon for skolearbeid
  • Betydningen av læringsmiljø i videregående skole


Kjersti B. Tharaldsen, postdoktor
51 83 16 60 | kjersti.b.tharaldsen@uis.no

  • Videregående skole
  • Mindfulness
  • Psykisk helse
  • Læringsmiljø


Grete Sørensen Vaaland, førstelektor
51 83 29 26 | 920 22 966 | grete.s.vaaland@uis.no

  • Mobbing
  • Disiplinproblem
  • Autoritetsproblem
  • Aggresjon
  • Klasseledelse


Lene Vestad, universitetslektor
51 83 45 68 | lene.vestad@uis.no

  • Overgangen barnehage-skole for barn med minoritetsbakgrunn
  • Læringsforutsetninger hos barn med flerkulturell bakgrunn
  • Relasjonens betydning for læring
  • Begynnende mobbeatferd i barnehagen i et flerkulturelt perspektiv
  • Mobbing i barnehagen

 

Klara Øverland, førsteamanuensis / psykologspesialist i klinisk barne- og ungdomspsykiatri
51 83 29 17 | klara.overland@uis.no

  • Oppvekst barn og unge
  • Psykisk helse i skolen
  • Antisosialitet/aggresjon
  • Angst, depresjon, traumer og psykiske lidelser
  • Barn på flukt
  • Traumereaksjoner i barnehagen
  • Foreldrereaksjoner
  • Populærkultur og mediepåvirkning
  • Kognitiv terapi