Stipend til studenter som vil reise på miljøvennlig måte

UiS tilbyr nå studenter som skal på Erasmus+ utveksling midler for å reise til utvekslingsstedet på en miljøvennlig måte. Ordningen er et ledd i UiS sin satsing på grønn omstilling

Publisert Sist oppdatert

Tog - miljøvennlig reise

Universitetet i Stavanger har nylig opprettet en stipendordning for miljøvennlige reiser for Erasmus-studenter som skal reise ut.

Erasmus-programmet er et utvekslingsprogram for studenter innen EU-området og EØS-området.

Fra før tilbyr ordningen et reisestipend på 50 euro. Med det nye miljøstipendet gir UiS ytterligere midler – for å påvirke studentene til å reise mer miljøvennlig når de skal på utveksling.

Til sammen blir det delt ut fem stipend – 3 for høstsemesteret og 2 for vårsemesteret. Studentene som søker, kan få 2 000 kroner per stipend. Frist for å søke er 1. juli for høstsemesteret og 1. februar for vårsemesteret.

Se tilbudet på miljøstipend.

– Reis så miljøvennlig som mulig

Ordningen er et ledd i UiS sin satsing på grønn omstilling

UiS oppfordrer blant annet til å bruke reisekalkulatoren Klimasmart Semester for å se hvordan du kan gjøre reisen din så miljøvennlig som mulig.

Portrett av Rebecca Linn Haukland Briedis
Rebecca Linn Haukland Briedis. Foto: UiS/Mari Løvås

– Vi bruker 10 000 kroner av midler fra Grønn omstilling til disse reisestipendene. Dette gjør vi for å øke bevisstheten om at det går an å reise på måter som er mer miljøvennlig enn fly, sier Rebecca Linn Haukland Briedis.

Briedis tiltrådte i februar 2022 i stillingen som koordinator for Grønn omstilling ved UiS – med arbeidssted i Innovasjonsavdelingen.

I utformingen av stipendordningen har Briedis fått god hjelp fra Marianne Høie, rådgiver og koordinator ved Internasjonal seksjon.

Tekst: Karen Anne Okstad