Tirsdagskveld på museet

Tirsdag 21. oktober 2025 kl. 11:00-20:00,
Arkeologisk museum.

Til informasjon: Tirsdagsforedraget har pause denne tirsdagen 21. oktober, men det er kveldsåpent museum. Åpningstid på museet tirsdag er kl. 11:00 - 20:00!

Publisert Sist oppdatert
Viking som antenner et signalbål, vikingskip i bakgrunnen
Bruk anledningen til å se utstillingen "I fyr og flamme - vikingenes forsvarssystem".

21. OKTOBER

Tirsdagskveld på museet

I dag er det ikke tirsdagsforedrag på museet, men bruk anledningen til at museet har åpent til kl. 20:00. Har du ikke ennå sett jubileumsutstillingen "Katedralens hemmeligheter", er dette en gylden mulighet!

Les om jubileumsutstillingen her!

Ny utstilling

Det er også en ny og spennende utstilling på messaninen i 2. etg.: "I fyr og flamme - vikingenes forsvarssystem".

Vikingene er kjent for sine voldelige raid og krigføring utenlands. Men hvordan forsvarte de seg her hjemme? Forsvar i vikingtiden besto av to nært sammenvevde organisasjoner: veter, som var et varslings- eller signalsystem, og leidangen som var sjøforsvaret.

Veter ble tent ved fare for krig og angrep. Da måtte det mobiliseres «mann-av-huse» for å få leidangsskipene på sjøen. De siste fire årene har omfattende studier av veter i Norge blitt utført, i regi av prosjektet: «Viking Beacons – Militarism in Northern Europe». Studiene har blitt gjennomført av:

  • Arkeolog Marie Kjærnet Ødegaard, Avdeling arkeologi, AM, Universitetet i Stavanger
  • Arkeolog Markus Nilsen, Avdeling arkeologi, AM, Universitetet i Stavanger

Les mer om prosjektet her!

Og - det er selvfølgelig satt opp flere spennende foredrag utover høsten!

HØSTENS TIRSDAGSFOREDRAG FINNER DU HER!