Sykepleierutdanningen tilbys som distriktsvennlig heltidsstudium over tre år, med nytt opptak i Ryfylke fra høsten 2026.
3 år, heltid
180
30
50% av studiet er i praksis
15. april 2026 via Samordna opptak
Fristen er 1. mars 2026 for søkere med realkompetanse

Om studiet
- Gjør en forskjell der du bor: Som sykepleier møter du mennesker i alle aldre som trenger helsehjelp. Du lærer å kommunisere, samarbeide og bygge tillit med pasienter og pårørende i ulike livssituasjoner – og du får muligheten til å bruke kunnskapen lokalt i Ryfylke.
- En mer fleksibel studiehverdag: Studiet vil være tilrettelagt for deg som bor i Ryfylke, og som derfor ikke kan møte daglig på campus. Vi tar i bruk digitale læringsverktøy i kombinasjon med samlinger både i distriktet og på campus. (Vær oppmerksom på at samlinger og praksis krever fysisk tilstedeværelse i Ryfylke.)
- Praksis i nærområdet: Det meste av praksisen gjennomføres i kommunene i Ryfylke – i sykehjem, hjemmetjenester, medisin og psykisk helse. I tillegg får du kirurgisk praksis på det nye, høyteknologiske sykehuset på Ullandhaug.
- Samme faglige kvalitet: Du følger den samme studieplanen som på campus. Undervisningen inkluderer teori, gruppearbeid, ferdighetstrening og simulering. Du lærer om sykepleie-, natur- (anatomi, fysiologi, sykdomslære) og samfunnsvitenskap (pedagogikk, psykologi, jus).
- Digitale verktøy som støtter læring: Digitale verktøy som streaming, opptak, prosedyrefilmer, appen DigiSim og podkaster gjør studiet mer fleksibelt og gjør det mulig å repetere undervisning når du trenger det.
Fyll ut dette skjemaet hvis du ønsker mer informasjon om utdanningen.
Å få studere i hjemkommunen min og der jeg bor betyr alt for meg. Muligheten til å kombinere sykepleierutdanningen med etablert familieliv i distriktet var en unik sjanse jeg ikke kunne la gå fra meg.
Hva kan du bli?
Med autorisasjon som sykepleier kan du blant annet jobbe:
- på sykehjem og i hjemmetjenesten
- innen psykisk helsevern og i bedriftshelsetjenester
- med rådgivningstjenester og i forsvaret
- i utlandet, for eksempel i en hjelpeorganisasjon
På sykehus jobber sykepleiere på alle avdelinger, for eksempel på akuttmottak og sengeposter i kirurgiske og medisinske avdelinger. Sykepleiere har hovedansvaret innenfor helsetjenesten i kommunene og leder sykehjemmene og hjemmesykepleien.
Videre utdanning
Noen sykepleiere velger etter hvert å ta en mastergrad eller videreutdanning og spesialisere seg. Bachelorgraden i sykepleie kvalifiserer blant annet til:
- Master i jordmorfag
- Master i intensivsykepleie
- Master i rus- og psykisk helsearbeid
Arbeidsoppgavene som sykepleier er varierte. Hos oss inkluderer det øyeblikkelig hjelp-senger og oppfølging av svært ulike pasientgrupper, ofte med komplekse sykdommer både somatisk og psykisk. Det gir god faglig utvikling og en solid kompetanse i rollen som sykepleier.
Les: June (35) tok desentralisert sjukepleiarutdanning: – Hadde gjort det på ny (ryfylke.net)
Studieplan med emner
Hva lærer du?
Alle studieprogram ved UiS har definerte mål for hva du skal lære gjennom studieløpet. Les mer om læringsutbyttet for dette studieprogrammet.
Etter endt utdanning skal studenten ha kunnskap, ferdigheter og generell kompetanse i tråd med Forskrift om nasjonal retningslinje for sykepleierutdanning.
Den finnes her.
Ofte stilte spørsmål
Få svar på flere ofte stilte spørsmål nedenfor. Ta gjerne kontakt med oss hvis du fortsatt lurer på noe.
Sist oppdatert 25. mars 2026
Må jeg bo i Ryfylke for å søke på utdanningen?
Det er ikke krav om bosted i Ryfylke for å søke opptak, men studieprogrammet er likevel knyttet geografisk til regionen. Mye av undervisningen og praksisstudier vil gjennomføres i Ryfylke, og studiet tilrettelegges med grunnlag i at studentene er bosatt i denne regionen.
Det vil ikke kunne søkes om å gjennomføre praksisperioder i andre deler av Rogaland. Hvis du ikke bor i eller nært Ryfylke (eller planlegger å flytte dit), anbefaler vi deg å søke den ordinære sykepleierutdanningen på campus.
Hvorfor er det ingen poenggrense til studiet?
Til mange studier er det flere kvalifiserte søkere enn det er studieplasser. Derfor har studiene poenggrenser. I Samordna opptak kan du se hva som var poenggrensen til studieprogrammet året før. Vi hadde ikke opptak til distriktsvennlig sykepleie i Ryfylke i 2025, og derfor oppgis det ingen poenggrense.
En poenggrense er heller aldri bestemt på forhånd. Den avgjøres av flere faktorer, som for eksempel antall søkere, poengsummen til de ulike søkerne og endring i antall studieplasser. Poenggrensene kan derfor variere fra år til år.
Er det selvstudie på nett mesteparten av tiden?
Mye av den teoretiske undervisningen er digital, for eksempel videoforelesninger som du kan se når du vil og hvor ofte du vil. Det er også lagt opp til digitale møter med faglærer for refleksjon og mulighet til å stille spørsmål. I noen tilfeller blir det streaming og opptak av forelesninger på campus.
Likevel er det viktig å poengtere at selv om vi benytter ulike digitale verktøy, er ikke dette en nettbasert utdanning. Det er stort fokus i utdanningen på å bygge relasjoner både mellom studenter og mellom studenter og lærere.
Det vil være fysiske samlinger 1 – 2 ganger i uken. Disse foregår både lokalt i Ryfylke og inne på universitetet. Det vil være i forbindelse med forelesninger, gruppearbeid, seminardager eller for ferdighetstrening og simulering. Praksisforberedende undervisning vil også i hovedsak foregå på campus.
Det er obligatorisk oppmøte på ferdighetstrening og praksisforberedende undervisning. Du må selv skaffe deg uniform til bruk i ferdighetstrening.
Hvor ofte møtes vi og hvor?
Det er foreløpig ikke avklart hvor samlingene i distriktet vil holdes, men sannsynligvis vil en andel av dem være i Hjelmeland. I noen tilfeller vil nok kullet også deles i to, med samlinger i Indre og Ytre Ryfylke. Vi møtes fysisk 1-2 ganger i uken, enten i Ryfylke eller på UiS.
Er det egne lærere i Ryfylke som underviser?
Dere vil møte de samme faglærerne som studentene som studerer på campus. Noen ansatte ved UiS er likevel tettere knyttet til den distriktsvennlige utdanningen, og det skal også ansettes en lærer med tilknytning til Ryfylke.
Praksisstudier
Samhandling med pasienter og pårørende er sentralt i sykepleierutdanningen. Derfor er du som sykepleierstudent i praksis halvparten av studietiden din.
Seks praksisperioder totalt
Det har vært utrolig spennende å være i praksis. Det har gitt meg et godt innblikk i hva det vil si å være sykepleier og hvor varierte dagene faktisk kan være.
I løpet av praksisperiodene får du erfaring med hvordan det er å arbeide som sykepleier i ulike deler av helsetjenesten. Totalt gjennomfører du seks perioder med kliniske praksisstudier i løpet av utdanningsløpet.
Geografisk plassering av praksis
Disse praksisperiodene vil finne sted både innenfor spesialist- og kommunehelsetjenesten i Rogaland. Som student på distriktsvennlig sykepleie vil praksis i hovedsak gjennomføres i kommunehelsetjenestene i Ryfylke. Kirurgisk praksis vil være på Stavanger universitetssjukehus.
Organisering
I løpet av studietiden vil du ha praksis innenfor sentrale faglige områder for å ruste deg godt for yrkeslivet som sykepleier.
- På første studieår gjennomfører du på vårsemesteret 8 ukers praksis på sykehjem eller i omsorgsbolig i 2. semester.
- På 2. og 3. studieår blir du delt inn i ulike praksisløp og gjennomfører 9 uker praksis hvert semester innenfor følgende områder: medisinsk praksis, psykisk helsearbeid, kirurgisk praksis og kommunehelsetjenesten.
- 6. semester avsluttes med 6 uker spesielt rettet mot å fremme ansvar, samarbeid og selvstendig funksjon i sykepleieutøvelsen.
- Du kan også ta en praksisperiode hos en av våre partnere i utlandet.
- Praksisforberedende undervisning vil i all hovedsak gjennomføres på campus.
- All praksisopplæring i utdanningen er obligatorisk, veiledet og vurdert. Gjennom praksisperioden får du oppfølging av en praksisveileder på praksisstedet og lærer fra Universitetet i Stavanger.
- Det er viktig å merke seg at du må være forberedt på å følge praksisstedets arbeidstid.
Utveksling
Ved å reise til en av våre partnerinstitusjoner i utlandet som en del av studiet har du mulighet til å få en unik utdanning. I tillegg til økte karrieremuligheter, vokser du som person og får se faget ditt fra en ny vinkel.
Utvekslingssemester
4., 5. eller 6. semester.
Det er ikke mulig å reise to ganger på utveksling.
Opplegg for utvekslingen
Som student ved UiS har du mulighet til å ta deler av utdanningen din i utlandet, uten å forsinke studieløpet ditt. Det helsevitenskapelige fakultet oppfordrer alle studenter til å dra på utveksling. Du får nye faglige erfaringer, et internasjonalt nettverk, nye vennskap, personlig vekst og bedre språkkunnskaper. Utveksling er både spennende, lærerikt og gøy – og helt overkommelig dersom du planlegger tidlig. Grip muligheten! Og husk at utenlandsopphold bør planlegges tidlig, gjerne ett år i forveien.
På bachelorprogrammet i sykepleie er det lagt til rette for utveksling i 4., 5. eller 6. semester.
Du har størst utvalg av destinasjoner (28 partnere) i 4. og 5. semesteret. Merk at 6. semesteret er begrenset med tanke på 4 destinasjoner, men gir mulighet for kortere opphold. Skal du ha kirurgisk praksis i utlandet i 4. eller 5. semesteret, må du delta i praksisforberedende uke for kirurgisk praksis ved UiS. Det vil da være undervisningsopplegg i kirurgisk sykepleie inkludert obligatorisk ferdighetstrening i pre- og postoperativ sykepleie. Praksisforberedende uke i medisinsk praksis er under revisjon og dere som skal på medisinsk praksis på utveksling i 2025, trenger ikke å delta i praksisforberedende uke på UiS.
4. semester (vår): studenter kan ta klinisk praksis i spesialist helsetjenesten på 9 uker og 270 timer i utlandet. Utveksling påbegynnes vanligvis i uke: 15 (sjekk årshjul på Canvas for mer detaljer) og varer til og med uke 23). Dette semesteret kan du dra til mange spennende europeiske destinasjoner (se lista under) og Australia (QUT), men du kan ikke velge destinasjoner i andre verdensdeler. Studenter som drar til Australia tar hele 4. semesteret der (30 sp), mens de som reiser til Europa tilbringer sin praksisperiode på 9 uker i utlandet.
5. semester (høst): Utvekslingsopphold starter for de fleste av våre destinasjoner i uke 37 eller 38. Studenter som skal til Danmark omfattes ikke av denne ordningen på grunn av tidlig oppstart av utvekslingsperioden. Det legges opp til opphold på 9-10 uker (270 timer og 15 sp) i spesialist helsetjenesten. Du har størst utvalg av destinasjoner dette semesteret (Europa, Nord Amerika, Afrika og Asia). Utveksling i Afrika/Asia passer for de som er reflektert, selvdrevne, har stå-på vilje og er initiativrik. Du må være en selvstendig person i tillegg.
Bacheloroppgave ila utvekslingssemesteret i 5 semester. Ved semesterstart ved UiS vil det være en forelesning om Bachelor oppgaven. Dere som skal på utveksling, vil få tildelt veileder tidlig i høstsemesteret og kan starte med å skrive prosjektplan og finne litteratur før dere reiser på utveksling. Det kan være greit at studenter som skal til samme destinasjon skriver sammen, blant annet av praktiske årsaker og spesielt for studenter som vil befinne seg i en annen tidssone enn Norge. Om du/dere velger å skrive med en medstudent som er igjen i Norge går også det fint så lenge dere har en plan for hvordan dere skal arbeide sammen. Kontakt og tilbakemelding fra veileder ved UiS under praksisperioden koordinerer dere selv etter behov.
Praksisperioden i utlandet er vanligvis på 9 uker, men noen destinasjoner vil det være 10 uker, det betyr at det vil være rikelig med tid til å arbeide med bacheloroppgaven etter at praksisperioden i utlandet er avsluttet.
6. semester (vår): studenter kan dra på utveksling i emnet BSYP361 (5sp) og ta 5 ukers praksisperiode i utlandet. Dette korte oppholdet kan tas i noen få utvalgte land (Thailand - 8 plasser, Tanzania – maks.8 plasser, Madagaskar – 4 plasser, India - 4 plasser, Indonesia – 6 plasser). Utveksling i Afrika/Asia passer for de som er reflektert, selvdrevne, har stå-på vilje og er initiativrik. Du må være en selvstendig person i tillegg. Oppstart av utvekslingsperiode i uke 19 - sjekk årshjul på Canvas.
Helsesjekk og vaksiner
Noen universiteter (bl.a. Australia, Malta, Kypros) krever også at studenter i praksisopphold tar en særskilt helsesjekk. Du får mer informasjon ila søknadsprosessen og må være forberedt på ekstra innsats fra din side (helsesjekk for de som skal til Australia tas ofte i Oslo).
Sjekk UD sine landsider og Folkehelseinstituttet for informasjon om særskilte vaksiner som er anbefalt i landet du skal reise til. Vaksiner tar tid. Husk at vaksinasjonsprosessen for hepatitt B kan ta opptil 6 måneder. En grunnvaksinering med tre doser fordelt på ½ år gir vanligvis livslang beskyttelse.
Karakterkrav
Alle emner må være bestått til nyttår for de som skal ut om våren og alle emner må være bestått i løpet av juni for de som skal ut til høsten. Det betyr at en student vil bli nektet å reise på utveksling dersom hen stryker på en eksamen også etter at hen har mottatt opptaksbrev fra vertuniversitetet.
Kontaktperson
Administrativ internasjonal koordinator Magdalena Brekke
Generelle spørsmål om utveksling: Utvekslingsveilederen i Digital studentekspedisjon
Se hvor du kan dra på utveksling
Madagaskar
Andranomadio Lutheran Hospital
Portugal
Escola Superior de Enfermagem de Lisboa
Tanzania
Haydom Lutheran Hospital
Tyskland
Hochschule Bielefeld – University of Applied Sciences and Arts
Nederland
Hogeschool Rotterdam
Frankrike
Institut de Formation en Soins Infirmiers Paris Saint Joseph
Finland
Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu - XAMK
Danmark
Københavns Professionshøjskole
Sverige
Linnéuniversitetet
Malta
Malta College of Arts, Science & Technology
India
Manipal Academy of Higher Education
Thailand
NMS Global Exchange Thailand
Tyskland
Osnabrück University of Applied Sciences
Danmark
Professionshøjskolen University College Nordjylland
Australia
Queensland University of Technology
Finland
Savonia-ammttikorkeakoulu
Canada
Thompson Rivers University
Danmark
UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole
Spania
Universidad Católica San Antonio de Murcia
Spania
Universidad Católica de Valencia
Spania
Universidad de Alicante
Spania
Universidad de Extremadura
Brasil
Universidade Estadual de Campinas
Brasil
Universidade Federal de Santa Catarina
Indonesia
Universitas Padjadjaran
Kypros
University of Nicosia
Hellas
University of Patras
Italia
Università degli Studi di Trieste
Opptakskrav
Krav om generell studiekompetanse eller realkompetanse, politiattest og medisinsk testing.
Dette studiet har krav om politiattest. Politiattest søkes gjennom Studentweb etter du har takket ja til studieplass og fått studierett på studieprogrammet. Følg instruksjonene i Studentweb.
Søknad: via Samordna opptak.
Søknadsfrist: 15. april
Søknadsfrist realkompetanse: 1. mars
Spørsmål om søking og opptak?
Slik søker du opptak (samordnaopptak.no).
På UiS kan du også søke på grunnlag av realkompetanse.
Kontakt oss
Derfor bør du søke
Å være sykepleier gir deg et hav av muligheter og du kan velge i mange spennende jobber! Du kan ta ulike master- og videreutdanninger, eller reise utenlands på oppdrag med Leger uten grenser, forsvaret eller andre organisasjoner.
Kontakt oss
Fakultetsadministrasjonen HV

